Micro Machines World Series - Recenzia

Micro Machines World Series - Recenzia

Micro Machines je rokmi overené meno a fanúšikovia hier, v ktorých sa autá strieľajú na šialených povrchoch (od biliardových stolov až po kuchynské linky), by o tom vedeli hovoriť svoje. Séria je po pomerne dlhom čase späť, no, bohužiaľ, nie v stave, v akom by sme si priali.

Staršie ročníky si možno budú pamätať legendy ako Micro Machines alebo rovnako obľúbený Ignition. Boli to hry, ktoré bavili celú generáciu a boli jedinečné svojím zábavným prevedením. Kde inde by ste predsa mohli pretekať miniatúrnymi autíčkami po kuchynskej linke, kúpeľni, obchode a iných šialených miestach a prípadne sa počas toho ešte navzájom strieľať zbraňami od výmyslu sveta?

Micro Machines presne toto po rokoch suchého obdobia opäť prináša. Po období, v ktorom bol nedostatok podobných arkádových hier, tu máme opäť niečo, čo oživuje túto vekom zabudnutú hernú scénu. Bohužiaľ, nerobí to štýlom, ktorý by nás pri hre udržal aj po jej odskúšaní.

Naozaj nerozumiem, čo viedlo Codemasters, štúdio známe premakanými titulmi Dirt série, aby hru vydali v takomto stave a prevedení. Od majstrov pretekárskych hier by sa predsa čakalo naozaj viac. Základná myšlienka Micro Machines ostala nezmenená - zábavné trate so zábavnými autami, ktoré disponujú šialenými zbraňami. V hre si zajazdíte na vozidlách od G.I. Joe tanku cez sanitku až po pretekársky špeciál alebo vznášadlo. Hra ponúka pre každé z vozidiel okrem jedinečného vzhľadu aj alternatívne skiny a výzory, ktoré si viete postupne odomykať, stačí sa s nimi iba pohrať. Jednotlivé autá a dopravné prostriedky sa ale nelíšia len výzorom. Každé z nich má unikátne jazdné vlastnosti, no čo je dôležitejšie, má aj jedinečné zbrane a schopnosti. Napríklad taký tank strieľa, samozrejme, svojím kanónom, no pretekársky športiak používa projektily v štýle brokovnice. Okrem vzhľadu a ovládania sa budete musieť rozhodnúť nielen na základe “zbrane”, ktorou auto disponuje, ale aj jeho ďalších schopností (tie sa ale poväčšine opakujú).

Bohužiaľ, jediným pozitívom hry je len ako - tak dobre vymyslený arzenál vozidiel, zbraní a relatívne fajn trate. Avšak v momente, keď zistíte, že sú to jediné pozitíva hry, v podstate ju už nebudete chcieť ani zapnúť. V prvom rade obsahuje hra singleplayerový mód, v ktorom viete hrať proti AI botom, no nepochopiteľné je, že si možno zahrať iba 2 z 3 dostupných módov. Už len samotný fakt, že takáto hra poskytuje len tri módy, je dosť na zváženie, no že vám v sólo hre ešte zakážu z nejakého dôvodu jeden z módov hrať, to je naozaj dosť zlé. Iróniou je, že ide o práve ten úplne najzákladnejší mód - preteky. Síce sa mód volá sólo, no hrať môžete lokálne s ďalšími troma ľuďmi na jednom playstatione, čo je u takejto hry skvelá vlastnosť a gaučový coop v nej je v podstate nutnosť. Teraz si predstavte, že ho môžete hrať v dvoch módoch a celé nadšenie je razom fuč.

Online hranie sa tiež veľmi od celkového sklamania neodchyľuje. Tu síce už máte dostupné všetky tri módy, no kameň úrazu je niečo iné. Po zadaní vyhľadávania hry v konkrétnom móde vám hra po pomerne krátkej chvíli oznámi, že našla vhodný zápas a začne vás doň pripájať. Divil som sa, pretože to bolo pomerne rýchle. Hlavne po zistení, ako veľmi málo hra ponúka, mi bolo divné, že ju online hrá toľko ľudí. Po pripojení do hry sa ale celá záhada veľmi ľahko vyjasnila. Bol som pripojený do online hry, v ktorej som bol ja, ešte jeden hráč a 8 AI botov. Naozaj skvelý online zážitok, ktorý bol v podstate identický s SÓlO módom, ktorý som hral pred minútou. Nedalo mi a po skončení preteku, ktorý trval asi minútu, som dal online-u ešte jednu šancu. Skončil som v online zápase, v ktorom som bol jediný človek, zahral som si totiž s botmi.

Myslím, že už len týchto pár viet stačí, aby si človek vedel spraviť dobrú mienku o tom, do akej miery je asi nový Micro Machines zábavný, no, bohužiaľ, to nie je všetko. Okrem toho, že takmer nemáte čo hrať (módov je málo, sú mdlé a nudné) aj samotné ovládanie áut je naozaj príšerné. Šialene plávajú a kĺžu sa štýlom, na ktorý sa veľmi ťažko zvyká a je maximálne neprirodzený. Načítanie mapiek trvá desiatky sekúnd, možno minútu. Možnosti hry sú minimálne a hrať rovnaké tri módy dokola je skutočne asi tak zábava na hodinu a aj o tom by sa dalo polemizovať.

Naozaj nedokážem pochopiť, ako sa hra takéhoto zábavného konceptu dá obsahovo natoľko znechutiť, veď by stačilo tak málo. Čo je pritom nepochopiteľné, je fakt, že dokonca vyšla aj ako disková edícia. Za túto hru by som ledva dal pár eur v digitálnom výpredaji a oni sa niečo také vôbec opovážili vypustiť na diskoch.

Naše hodnotenie

Myšlienka dobrá, prevedenie katastrofálne. Asi takto by sa veľmi jednoducho dalo opísať nové vydanie Micro Machines, ktoré nám Codemasters prinieslo na retail diskoch. Zatiaľ čo vizuál hry vyzerá naoko pekne a zaujmú aj unikátne vozidlá s vlastnými schopnosťami, no to je asi tak všetko, čo hra ponúka. Online mód je nehrateľný, gaučový lokálny coop má ďaleko od zábavy a ešte k tomu orezáva herné módy z troch na dve. Zábava sa vytráca po veľmi krátkej chvíli úvodného nadšenia, takže si na novej generácii konzol zahráte starú klasiku.

Klady

  • grafické prevedenie
  • unikátne vozidlá

Zápory

  • herný obsah
  • online mód je nehrateľný
  • nudný a orezaný coop

Informácie o hre

Micro Machines World Series

Micro Machines World Series 2017

Legenda je späť! Pokiaľ si ešte pamätáš, ako si miniatúrnymi autíčkami jazdil po stole a ďalšom nábytku, tak sa môžeš tešiť na poriadnu nálož pretekania za prítomnosti originálnych kulís. Micro Machines World Series kombinuje bláznivé pretekanie s epickými bojovými stratégiami.

  • Platforma: PlayStation 4
  • Žáner: Pretekárska hra
  • Výrobca: Codemasters
  • Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Playman

Trailer GameExpres.sk

Korekcia: Stella Ondrejčiková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk