Playstation Vita - Recenzia

PS Vita je nástupcom vreckovej hernej konzoly PlayStation Portable (PSP). Hoci Sony priamo bojuje len s jedným konkurentom, nič nenecháva na náhodu, a preto hardvér vybavili výkonnými súčiastkami a zdá sa, že sa poučili z chýb minulosti. Dotykový displej s vysokým rozlíšením, zadná dotyková plocha, dve analógové páčky a moderný design sú novinkami, ktoré upútajú na prvý pohľad. Pár dní pred uvedením na pulty predajní zavítala Vita aj do našej redakcie.

Sony malo pri vývoji novej konzoly dostatok podnetov a skúseností z minulosti, aby mohlo vytvoriť naozaj kvalitnú platformu. Pri návrhu konzoly sa poučili z minulosti, a tak na rozdiel od PSP Go sú hry pre Vitu distribuované nielen cez PSN (onedlho SEN), ale aj na kartách v klasických obchodoch.

Dizajn zariadenia je veľmi podobný starému PSP, pričom elegancii pomáhajú zaoblené tvary. Oproti svojmu predchodcovi je Vita trochu väčšia, za čo môže najmä podstatne väčší OLED displej, ale je približne rovnako hrubá a ťažká. Čistému výzoru handheldu prospieva hladký lesklý povrch, pod ktorým sa ukrýva 5“ displej. Ten disponuje jemným rozlíšením 960x544 bodov. Vzhľadom na použitú technológiu organických diód má veľmi vysokú svietivosť, krásne a sýte podanie farieb a bez väčších problémov sa dá čítať aj na slnku.

Na prednej strane nastali zásadné zmeny. Pribudol druhý analógový joystick na pravej strane a obe páčky sa posunuli bližšie k displeju oproti ovládacím tlačidlám. Takéto rozloženie ovládacích prvkov je ergonomickejšie a viac sa podobá na rozvrhnutie originálneho DualShocku. Navyše tvar páčok sa zmenil, teraz vystupujú z tela zariadenia a majú, pre značku PlayStation, charakteristický „klobúčikovitý“ tvar. Ovládanie je preto pre tých, ktorí už držali v rukách DualShock veľmi prirodzené a na zmenšené tlačidlá sa dá rýchlo zvyknúť.

Tlačidlá „Start“ a „Select“ sa presunuli na pravú stranu, pod emblematické PS tlačidlá (krížik, krúžok, štvorček, trojuholník). Pribudlo tlačidlo s logom PlayStation, ktoré má rovnakú funkciu ako pri PS3 – pozastaví hru a otvorí základné menu konzoly. Vedľa ružice tlačidiel na pravej strane pribudol nenápadný objektív prednej kamery. Nachádza sa nad štvorčekom a naľavo od trojuholníka. Pod displejom sa vyníma len logotyp PS Vita. Reproduktory sú umiestnené na vonkajších stranách vedľa analógových páčok. Nutno podotknúť, že úroveň ich hlasitosti je dostatočná a umožňuje hrať aj v hlučnejšom prostredí.

Na krajoch hornej strany nájdeme tlačidlá L a R, ktoré sa oproti PSP zmenili len kozmeticky. Ich citlivosť je prakticky identická, ako na PSP a priznám sa, že som v tomto smere čakal zlepšenie. Nie je to však žiadny väčší problém, len ich stláčanie, aby správne reagovali, vyžaduje trochu cviku.

Ďalej sa na hornej strane, zľava do prava, nachádza zapustené zapínacie tlačidlo, krytka na vloženie karty s hrou, krytka na konektor pre periférie a zapustené tlačidlá ovládania hlasitosti.

Na okrajoch spodnej strany sa usadili pútka na šnúrku pre tých, ktorí by si ju chceli na konzolu pripevniť. Sú z pevného plastu a dotvárajú elegantný oblý tvar zariadenia. Medzi nimi sa nachádza konektor pre nabíjaci a komunikačný kábel, kvalitný výstup na slúchadlá a malá zapustená krytka pamäťovej karty. V nenápadnej dierke sa ukrýva mikrofón.

Na ľavej strane sa v 3G modeli nachádza krytka pre SIM kartu, pod ňou sa skrýva plastová redukcia, vďaka ktorej sa nemôžete pri vkladaní karty pomýliť. Pravá strana ostala prázdna.

Zadnej strane konzoly dominuje veľká dotyková plocha, ktorej povrch je na dotyk podobný ako predný displej. Celá je zdobená charakteristickými znakmi krížikov, štvorčekov, krúžkov a trojuholníkov. Po stranách sa nachádzajú dve malé priehlbinky, ktoré majú pomáhať ergonomickému držaniu. Podľa mňa sa v nich však handheld dobre drží len ľuďom s menšími rukami. Nad dotykovou plochou je umiestnený objektív kamery. Je šikovne navrhnutý tak, aby sa nedotýkal povrchu, na ktorý Vitu položíte.

Napriek tomu, že je telo konzoly z plastu, nikde nič nevŕzga, neškrípe, všetky diely sú precízne zlícované. Vita je v rukách až prekvapivo ľahká vzhľadom na pevnosť svojej konštrukcie. Spracovanie je tak dobré, že ani po dvoch hodinách intenzívneho hrania AAA titulov sa Vita neprehrieva, je len príjemne teplá, zhruba na úrovni teplých rúk.

V základnom balení nájdete okrem manuálov v rôznych európskych jazykoch pribalený aj napájací USB kábel a adaptér do elektrickej zástrčky. Vytknúť musím rozhodnutie použiť proprietárny konektor, kvôli ktorému sa strata kábla stane podstatne drahšou záležitosťou. Nerozumiem tomu, prečo nemohol byť vo Vite štandardný konektor Mini USB. Takisto sa mi nepáči nutnosť používať nové pamäťové karty z dielne Sony, ktoré sú čokoľvek, len nie lacné.

Výkon PS Vita spočíva v štvorjadrovom ARM procesore a štvorjadrovom grafickom procesore. K tomu sa pridáva 512MB RAM a 128MB VRAM. Porovnajte si to s PS3, ktorá má vyhradených 256MB RAM a 256MB VRAM. Množstvo operačnej pamäte vo Vite umožňuje funkciu cross-game chatu, teda komunikácie s kamarátmi aj keď sa každý hrá inú hru.

V ďalšej výbave handheldu nájdete Bluetooth, Wi-Fi a v modeli s 3G aj GPS. Nechýba ani six-axis, teda trojosový gyroskop a trojosový akcelerometer a trojosový elektronický kompas.

Hoci akumulátor je zabudovaný v tele a sami si ho len tak nevymeníte, jeho výdrž je, vzhľadom na výkon, úctyhodná. Vita nemá problém vydržať vyše 5 hodín hrania, samozrejme, na výdrži sa odrážajú nastavenia jasu displeja a zapnuté komunikačné funkcie. Rozhodne je to lepšie ako v prípade konkurenčného 3DS.

Na rozdiel od PSP a PS3 už Vita nepoužíva rozhranie XMB, ktoré sa prvýkrát objavilo už na PSX v roku 2003. Nahradilo ho dotykové grafické rozhranie LiveArea. Všetky funkcie zariadenia sú v podobe samostatných aplikácií, a to nie len hry a prehrávač hudby či videa, ale aj nastavenia a webový prehliadač.

Vita je oproti PSP a PS3 podstatne sociálnejším zariadením. Už po vybalení na vás bude čakať aplikácia Near, ktorá vyhľadáva ostatných hráčov vo vašom okolí, porovnáva, aké hry sa hráte a aké máte skóre a motivuje vás súperiť s ostatnými hráčmi vo vašej štvrti. Tu sa však socializácia nekončí. Ako som už spomínal, Vita umožňuje cross-game chat. Stačí si vytvoriť skupinu, zvoliť si, či bude verejná pre všetkých kamarátov a ich kamarátov, alebo uzavretá len pre niekoľko vybraných osôb a môžete sa rozprávať pomocou zabudovaného mikrofónu. Cez Bluetooth nie je problém použiť bežné bezdrôtové headsety.

Ďalšiu sociálnu vymoženosť nájdete pred spustením aplikácie na kartách hier. Najviac pripomína funkciu Autologu z nových dielov NFS – pri každej hre sa dozviete, kedy sa ju ktorý kamarát hral a aké v nej dosiahol úspechy.

LiveArea je čisto dotykovým prostredím a priznám sa, že mi chýba možnosť ovládať menu pomocou tlačidiel. Na obrazovke sa zobrazuje maximálne 10 ikon v tvare bubliniek. Po ťuknutí na bublinu sa otvorí karta aplikácie, na ktorej sa vám zobrazí viacero možností. Typicky sa uprostred nachádza veľká ikonka na spustenie aplikácie, po stranách odkaz na web, odkaz do PS Store, nápoveda a vlastne čokoľvek, čo tam chce výrobca aplikácie mať zobrazené. Karta sa dá posunúť a na jej spodnej strane nájdete už vyššie spomínané sociálne údaje o tom, ako ju používajú vaši kamaráti.

Môžete mať spustených viac kariet naraz a listovať medzi nimi. Na pozastavenie aplikácie a k návratu do menu slúži PS tlačidlo na ľavej strane. Nie je tak problém mať na jednej karte spustený prehrávač hudby, na inej mať rozohranú hru a na ďalšej napríklad pozerať film z PS3 pomocou remote play.

Jednotlivé aplikácie sa vypínajú stiahnutím rohu karty nadol. Podobne sa odomyká uzamknutý systém po prechode do šetriaceho režimu. Všetko funguje rýchlo a napriek tomu, že ikonky majú bohaté animácie, systém je svižný a dobre reaguje aj na jemné dotyky.

Medzi základnými aplikáciami nájdete internetový prehliadač, ktorý ešte nemá integrované všetky funkcie plnohodnotných prehliadačov na PC, ale dokáže napríklad zobraziť aj Facebook. Sony plánuje rozšíriť možnosti internetového prehliadača v budúcich updatoch.

Ďalej sa vo Vite nachádza prehrávač hudby a prehrávač videa. Zariadenie bez problémov prehráva bežné MP3 súbory. S videom je to už o niečo horšie a považujem to za veľkú chybu na kráse. Vita, zatiaľ, prehráva len MP4 súbory, nespustíte na nej najrozšírenejšie AVI ani MKV. Dostať hudbu a filmy do Vity nie je ale žiadny problém. Multimediálne súbory môžete nahrávať z PS3 alebo počítača. Podporované sú systémy Windows aj Mac OS X, potrebujete si ale stiahnuť malú aplikáciu.

Multimediálne možnosti Vity pokračujú vo fotoaparáte. Hoci rozlíšenie oboch kamier je neslávnych 640x480 bodov, video sa natáča v 60fps a pre potreby zariadenia to bohate stačí.

V menu Vity nájdete aj GPS, aspoň v 3G modeli. Vzhľadom na to, že aplikácia je zadarmo, nikoho neprekvapí, že sa jedná o Google Maps. Je to štandardné riešenie, ktoré väčšine užívateľov bude vyhovovať. V možnostiach a rozhraní aplikácie nie je prakticky žiadny väčší rozdiel oproti verziám na smartphonoch, tabletoch a iných zariadeniach s dotykovými obrazovkami. Predpokladám, že v budúcnosti sa počíta s profesionálnejšími GPS aplikáciami, ktoré si budete môcť zakúpiť online.

Vo Vite je zastúpená aj aplikácia Remote Play, známa už z PSP. Zatiaľ sú možnosti približne na úrovni starej platformy, môžete robiť všetko to, čo sa dalo robiť s PSP, teda pozerať video a počúvať hudbu, a to pokojne aj streamovanú z media serveru, hrať PS1 hry a Minis hry. Novinkou je, že Vita zvládne spustiť aj niekoľko PSN hier a dokonca bežných PS3 hier z BD disku, avšak ich počet je tak malý, že nepokrýva odhadom ani len jedno percento hier na trhu. Množstvo hier, ktoré sa budú dať hrať cez Remote Play, ale určite časom narastie.

Vita je plne kompatibilná s PSP hrami. Teda s tými, ktoré vyšli na PSN a môžete si ich zakúpiť online. V súčasnosti je to takmer 300 titulov a ich počet bude len narastať. Pri hraní na Vite vyniknú farby PSP hier v sýtejších tónoch a grafika je dolaďovaná pomocou bilineárneho filtrovania. Výhodou je možnosť nastaviť si ovládanie kamery podľa vašich preferencií – buď na ľavú alebo pravú ružicu ovládacích tlačidiel alebo na pravý „analóg“. Túto možnosť uvítajú najmä fanúšikovia FPS, ktoré síce vychádzali v malom počte aj na PSP, ale s veľmi improvizovaným ovládaním.

Špeciálnou funkciou je cross-play. Je to možnosť zahrať si hru online s protivníkmi hrajúcimi na PS3. Zatiaľ túto funkciu podporuje Wipeout 2048. MotorStorm RC má zase ponúknuť možnosť hrať hru na PS3 a po vypnutí pokračovať tam, kde ste skončili na Vite, napríklad vo vlaku či v autobuse. PS Vita tak má slúžiť aj ako akési rozšírenie pre PS3, ponúknuť alternatívny pohľad na hru, spätné zrkadielko v pretekárskych hrách a podobne.

PS Vita je prekvapivo výkonné zariadenie v špičkovom remeselnom spracovaní. Nikde nič nevŕzga, všetko pekne drží pohromade, a vďaka veľkému dotykovému displeju som mal pocit, akoby som držal v rukách malý tablet s niekoľkými prídavnými tlačidlami. Predinštalované aplikácie sa postarajú o to, aby ste mali čo robiť, aj keď ešte nebudete mať zakúpenú žiadnu hru – skrátiť čas a nazbierať prvé trofeje môžete v tréningovej aplikácii Welcome Park a internetový prehliadač je oknom do sveta. Predpokladám, že krátko po uvedení zariadenia na trh sa sprístupní množstvo aplikácií, ktorými si budete môcť doplniť svoju Vitu. Medzi nimi nebude chýbať napríklad ani Twitter, a určite na seba nenechá dlho čakať ani Facebook a Gmail. Vzhľadom na to, že hneď po spustení predaja bude na trhu 25 hier pre Vitu a budete mať prístup k bohatej knižnici PSP titulov, nemyslím si, že by ste sa s novou vreckovou konzolou mali čas nudiť. V dohľadnej dobe očakávam aj spätnú kompatabilitu s PS1 hrami. Vzhľadom na blízku transformáciu PlayStation Network na Sony Entertainment Network sa sprístupní aj široký výber filmov a hudby. Otázkou však ostáva, kedy a či vôbec bude spustený PS Store aj na Slovensku a či v našich končinách umožní Sony online distribúciu filmov a hudby.

Napriek slabým predajom v Japonsku verím tomu, že ak sa Sony vhodným spôsobom zhostí online distribúcie obsahu, zvolí prijateľnú cenovú politiku, a ak sa hackerom nepodarí prelomiť ochranu, bude PS Vita dominovať nášmu trhu vreckových herných konzol. Konkurencia v podobe smartphonov a krátkych hier za dve eurá je však nemilosrdná.

displej
konštrukcia
dva analógy
výkon
rýchlosť
grafika
otvorený OS
GPS
six-axis
3G
množstvo predinštalovaných aplikácií
sociálne hranie
zabudované kamerky
výdrž akumulátoru

proprietárny nabíjací a komunikačný konektor
nutnosť dokúpiť si drahú pamäťovú kartu
nemožnosť ovládať menu tlačidlami
citlivosť L a R tlačidiel
málo podporovaných video formátov
90%
PRODUKT NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

Už onedlho na www.gsshop.sk!

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk