The Sims 4 - Recenzia

Obľúbená séria The Sims je s nami už viac ako neuveriteľných štrnásť rokov. Od prvého dielu sme zažili množstvo noviniek zmien a hlavne kopu zábavy. Hráči Simsov milujú natoľko, že ju dostali až do Guinnesovej knihy rekordov ako napredávanejšiu PC hru všetkých čias. Na The Sims, s poradovým číslom tri, vyšlo ohromných jedenásť rozšírení a deväť balíčkov s novým obsahom. Ohlásenie štvrtého dielu tak nebolo ničím prekvapivým. A teraz sú štvrtí „Simsovia" konečne tu a my sme, bohužiaľ, zostali sklamaní.

Všade samá kritika

Netradične začneme recenziu hneď kritikou, a to oprávnenou. Ešte pred vydaním hry, ako sa postupne objavovali informácie, čo v nových Simsoch bude a čo nie, sa množstvo fanúšikov série sťažovalo a prejavovalo sklamanie na fórach, Reddite a po oficiálnom vydaní aj v užívateľských recenziách na Metacritic. Na webe Sims4News sa dokonca objavil zoznam 89 vecí, ktoré v The Sims 4 chýbajú alebo sú zjednodušené oproti predchádzajúcim verziám. Z nich najvážnejší dopad na naše výsledné skóre má určite chýbajúci „create a style" mód, vďaka ktorému ste mohli meniť farbu a materiál akémukoľvek predmetu alebo oblečeniu. Práve tento prvok v The Sims 3 umocňoval kreativitu hráčov a pomáhal vytvárať unikátne domácnosti a jedinečných simíkov. A práve o tom séria The Sims vždy bola.

Aby sme však celú recenziu neminuli len na vymenovanie toho, čo chýba a čo sa zmenilo, zameriame sa radšej na tie najvážnejšie nedostatky a na pozitíva nového dielu. Už od prvých videí bolo zreteľné, že prím budú hrať samotní simíci a ich emócie. Každý simík má teraz nálady, ktoré pramenia z ich okolia a aktuálnych udalostí. Ak váš simík pocíti nedostatok spánku, bude nesvoj a naopak, keď sa dobre vyspí, bude nabudený energiou. Každá z nálad ovplyvňuje aj činnosti, ktoré momentálne simík vykonáva. Pokiaľ bude sústredený, učenie pôjde rýchlejšie a tým pádom sa v jednotlivých schopnostiach bude rýchlejšie zlepšovať. Podľa nálad sa generujú aj aktuálne priania. Pri sústredenej je to napríklad túžba zahrať si šachy a pri nervozite zase vybúriť sa na boxovacom vreci. Za splnené priania každý simík dostáva body a tie môžete minúť na jednoduché vylepšenia. Nálady sa prejavujú aj navonok, a to hlavne na tvári simíkov. Sledovať, ako sa mení ich chovanie pri zmene nálady, a to hlavne pri konverzácii, je naozaj zábavné a konečne simíci dostali viac „ľudskosti." Aj tu sa však nájde niekoľko nedostatkov. Simíci napríklad nereagujú na neveru a nálady sa striedajú niekedy až príliš rýchlo a hlavne, ako naschvál, práve vtedy, keď im chcete splniť nejaké prianie.

Zmien je dostatok

Kompletným prerobením si prešiel aj režim vytvárania simíkov. Už si nemusíte vyberať z dopredu pripravených nosov, uší alebo tiel. Stačí myšou chytiť určitú časť tela, potiahnuť a sami určujete jej veľkosť, šírku alebo dĺžku. Zo začiatku sa vám asi bude dariť tvoriť kadejakých mutantov, ale systém je veľmi intuitívny a rýchlo si naň navyknete. Keď sa nechcete zdržiavať a rovno hrať, nie je problém „poskladať" simíka z návrhov hry tak, ako ste zvyknutí z predchádzajúcich dielov. Vynovený je aj mód stavby. Najrevolučnejším prvkom je pridávanie celých izieb bez potreby akéhokoľvek búrania stien alebo zariaďovania vybavenia. Stačí si zvoliť žiadaný typ miestnosti od kuchyne, záchoda až po pracovňu, vybrať štýl, cenu a vložiť miestnosť do hry. Všetky štyri steny môžete dokonca ľubovoľne predlžovať alebo skracovať a interiér sa tomu bude prispôsobovať. Pochopiteľne, manuálna tvorba miestností nechýba a herný architekti sa môžu vyhrať do sýtosti. O chýbajúcich prvkoch sme už toho napísali dosť, no nedá nám neprejaviť smútok nad chýbajúcimi pivnicami, bazénmi či garážami s parádnymi autami.

Smutná je ale prázdnosť oblastí, v ktorých vaši simíci žijú. Miest, ktoré môžete navštíviť, je veľmi málo. Vzhľadom na to, že svet už nie je otvorený a tým pádom sa nemôžete vybrať kedykoľvek kamkoľvek, z hry zmizli obchody a všetky drobné lokality, kam ste v The Sims 3 mohli zavítať. Hra vám na začiatku ponúkne jedno z dvoch miest, ktoré dokonca ani neuvidíte v celej kráse, len ako statické obrázky pri výbere, kam chcete cestovať. V každom nájdete jednu knižnicu, posilňovňu, bary a park. To je všetko. Samozrejme, tak ako aj pri ostatných výčitkách nám prichádza na rozum len množstvo DLC, v ktorých by sa práve takéto doplnky mohli objavovať. Taktiež z hry zmizli aj rôzne náhodné udalosti ako požiar pri varení alebo zlodej, okrádajúci vás o tú parádnu televíziu za tisícky simeleonov. Rovnako chýbajú aj duchovia po mŕtvych simíkoch, nadprirodzené bytosti a podobné vtipné alebo prekvapujúce momentky, ktoré obohacovali hrateľnosť a hráčom spôsobovali neplánované a nečakané emócie.

 Povolaní je tiež menej, momentálne osem, a povýšenie môžete získať len po splnení všetkých potrebných podmienok. Zamestnanie simíka sa však stalo takpovediac neosobnou povinnosťou. Kým je simík v práci, nemôžete si pozrieť jeho potreby alebo či sa s niekým socializuje (v trojke ste sa bez problémov mohli skamarátiť so svojím šéfom) a ani to, v akej budove pracuje. Keď skončí, zázračne sa objaví pred domom a vy sa len dozviete, koľko zarobil a či bol povýšený. Podobné nedostatky majú aj jednotlivé schopnosti. Aj keď každá získaná zručnosť a jej zlepšovanie odomyká nové činnosti či už s inými simíkami alebo s vybavením domu, veľmi nám chýbajú výzvy a štatistiky, známe z tretieho dielu. Napríklad, aby ste sa stali tým najlepším kuchárom, nestačilo len dosiahnuť desiatu úroveň varenia, ale museli ste navariť aj všetky existujúce jedlá, pričom recepty sa nakupovali v kníhkupectve, a podobné zábavné činnosti.

Vynikajúcou novinkou je ešte galéria komunitou vytvorených domov, miestností a hlavne simíkov. Do hry si vybraný obsah môžete pridať kedykoľvek a do pár sekúnd tak hrať za postavu z obľúbeného filmu alebo seriálu. Alebo chcete hrať s rodinou celebrít v obrovskom dome (bohužiaľ, bez bazéna) s najmodernejším vybavením? Žiadny problém. Aspoň tu sa môže prejaviť vaša kreativita a niektorí hráči už teraz do galérie pridali identické kópie známych hercov a herečiek. A konečne si užívateľmi vytvorený obsah môžete do hry vložiť rovno počas hrania a nemusíte nič vypínať a zapínať.

Vynovený engine hru posúva ďalej

Nový herný engine je veľkým plusom. Animácie postáv a hlavne ich mimika je vynikajúca. Daň za všetky novinky je, bohužiaľ, opäť uzatvorený svet a loading na každom rohu. Dokonca, aj keď len chcete navštíviť susedný dom, musíte prečkať krátky loading. Na druhej strane, celkové načítavanie hry je svižné a do hry sa dostanete takmer okamžite. To isté platí aj o vytváraní postavy. Už žiadne niekoľkominútové loadingy ako v predchádzajúcich dieloch. Grafických vylepšení mnoho nenájdete a ani detailnosť objektov či simíkov nie je oveľa lepšia, než v treťom diele. Je to ale pochopiteľné, keďže The Sims 4 musí fungovať aj na starších zostavách, aby si ju mohlo užiť čo najširšie publikum. Viditeľnou zmenou je však prechod na komiksovejší grafický štýl.

Vynikajúca hudba a skvelé zvuky boli vždy súčasťou každého dielu The Sims. Našťastie, to isté môžeme povedať aj o štvrtom pokračovaní. Hlavná melódia je chytľavá a všetky herné zvuky si rýchlo zapamätáte, keďže predstavujú zmeny nálad alebo určité udalosti. Aj celé herné rozhranie prešlo výraznými zmenami. Je oveľa menšie a modernejšie, no treba si naň chvíľku zvykať. Hlavnou zmenou je presunutie aktivít, ktoré simík vykonáva, do ľavého dolného rohu, čo však znamená, že toho z hry na obrazovke uvidíte oveľa viac.

Nespoliehať sa na budúcnosť vo forme DLC, mohol byť záverečný verdikt lepší

Napriek tomu, koľko kritiky sa na The Sims 4 valí, jednoznačne nie je zlou hrou a ani vyslovene zlým nástupcom série. Je to však titul oklieštený o množstvo základných funkcií a prvkov, ktoré poznáme a sme na ne zvyknutí už aj od prvého dielu. Je na vývojároch, ako sa voči výčitkám postavia a či do hry postupne začnú pridávať nový obsah, napríklad vo forme updatov alebo zvolia cestu zla, teda DLC balíkmi. Už teraz vieme, že do The Sims 4 pribudne Premium, ako poznáme napríklad z Battlefield 3 a 4. Čo však bude obsahovať, vedia zatiaľ len samotní tvorcovia. Zábavy si pri hraní napriek množstvu negatív užijete dosť, a to najmä vďaka vylepšenému sociálnemu systému simíkov a jednoduchému budovaniu ich príbytkov. Poteší aj svižnosť nového enginu a modernizované minimalistické herné rozhranie. Či sa však The Sims 4 oplatí, to záleží na tom, do akej miery ste schopní vývojárom odpustiť a prehryznúť chýbajúce prvky.

Informácie o hre

Game Cover GameExpres.sk - predaj hier - hry pre PC a konzoly
The Sims 4
Platforma: PC
Žáner: simulátor života
Výrobca: Maxis
Distribútor v GB: Electronic Arts
Hru na recenzovanie poskytla spoločnosť: Electronic Arts
Zaujala vás táto hra? Objednajte si ju na GameExpres.sk

Naše hodnotenie

67%
 
"Jedna z najobľúbenejších herných sérií je tu opäť s novým pokračovaním!"
Klady
  • nové animácie a tvorba postavy
  • vynikajúce UI
  • vylepšený stavebný režim
Zápory
  • množstvo chýbajúcich prvkov
  • loading, loading, loading
  • chýbajúca kreativita
  • strata otvoreného sveta
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk

Aktuálne súťaže

Súťaž o Sound BlasterX Katana
Súťaž o Synology DS418