Trust GXT 880 - Recenzia

Trust GXT 880 - Recenzia

Model klávesnice GXT880 je jedným z dvoch aktuálne predávaných modelov na našom trhu, pričom obsahuje mechanické spínače z dielne Trust. Vďaka jeho cene 100€ pôsobí nielen lákavo, ale zároveň sa radí medzi jednu z najlacnejších mechanických klávesníc. Preto sme sa rozhodli priniesť recenziu.

Obsah balenia a prvý dojem

GXT 880 k nám do redakcie dorazila v retail balení, teda takom, ktoré dostanete aj vy pri kúpe tejto klávesnice. Zvonka pôsobí celkom lákavo a hneď na prvej strane sa pýši svojimi mechanickými spínačmi. Okrem toho na prednej strane nájdeme veľkú ilustráciu samotnej klávesnice a na zadnej strane, ako býva zvykom, technické špecifikácie.

Balenie je dvojdielne a jedna časť za z druhej vyťahuje ako šuplík. Po vytiahnutí nájdeme samotnú klávesnicu, manuál na rýchle nastavenie a nálepku. Samozrejme podrobný manuál nájdeme na webovom sídle Trustu.

Pre mňa osobne pôsobí GXT880 celkom lacným dojmom, a to aj napriek cene. Minimálne tak pôsobia lacné plasty, ktoré majú matnú povrchovú úpravu. Podobnú úpravu má aj samotné telo klávesnice, ktoré na rozdiel od kláves jemne zachytáva odtlačky prstov. GXT880 je aj napriek tomu veľmi masívna, ťažká, ale zato dosť pevná klávesnica, ktorá sa neprehýba ani pri menšom pokuse o zlomenie.

Dosť prekvapivá je zadná strana, kde je na prvý pohľad jasné, že samotné telo GXT880 nebude len pre tento model. Nájdeme na nej úchyty pre lakťovú opierku, ktorú sme ale v balení akosi nedostali. Taktiež, pri vývode pleteného kábla nájdeme záslepky, za ktorými sa mal pravdepodobne ukrývať USB port a 3,5mm jack výstup. Na druhej strane poteší prítomnosť cablemanagment žliabkov, do ktorých si môžete „upratať“ napríklad kábel od slúchadiel.

Mechanické spínače a dojmy z používania

Klávesnica disponuje mechanickými spínačmi GXT White vyvinutými spoločnosťou Trust. Počas používania daných spínačov sme mali trochu pocit, že sú nekonzistentné (jeden spínač je akoby iný). Nakoniec som si všimol, že niektoré spínače sa „trú“ o niečo priamo v samotnom spínači. Našťastie je tento problém citeľný len minimálne.

Napriek tomu sa mi s ňou hralo celkom pohodlne, keďže pri hraní som si takéto chybičky veľmi nevšímal. Trust deklaruje životnosť 50 miliónov úderov, čo je celkom slušná hodnota. Spínače sú lineárne bez zvukovej odozvy. Dĺžka dráhy spínača je 4mm, čo predstavuje štandard. Operačná sila sa zastavila na hodnote 45g a dĺžka dráhy pre zachytenie úderu je 2mm.

Celá klávesnica je podsvietená na bielo. Podsvietenie je kvalitné a rovnomerné. Taktiež maximálna hodnota podsvietenia je dostatočná. Prítomné sú 3 režimy podsvietenia, pričom klávesnica disponuje aj individuálnym módom podsvietenia, vďaka čomu si môžete vybrať, ktoré klávesy budú podsvietené a ktoré nie. Toto nastavenie je možné uložiť do jedného zo šiestich profilov, ku ktorým sa pristupuje pomocou FN klávesy, ktoré nahrádzajú šesticu funkčných kláves (Insert, Delete, Home, End, PageUp, PageDown). Samozrejmosťou je regulácia intenzity podsvietenia.

Ešte zaujímavejšie sú makrá. Trust sa totižto rozhodol nevyznačiť nahrávanie makier na žiadnu z kláves. Navyše, GXT880 neprichádza so žiadnym softvérom, takže ste odkázaní na klávesové skratky, o ktorých ani neviete. Ešteže sme navštívili stránku Trustu, kde sme našli podrobný manuál, ako makrá nastaviť. Prekvapení sme boli aj z podivného systému priradzovania makier. Len na obyčajné makro si musíme pamätať asi 3 klávesové skratky, nehovoriac o tom, že v makre sa nedajú nastavovať žiadne medzery medzi samotnými úkonmi, takže všetko sa vykonáva „ihneď“. Takto vytvorené makrá je možné prideliť napríklad na niektoré zo štyroch G kláves, ktoré sú priamo určené pre makrá.

Okrem makier tu nájdeme aj multimediálne klávesy starajúce sa o hlasitosť a herný režim. Po spustení herného režimu sa Windows tlačidlo deaktivuje. GXT880 taktiež disponuje N-keyrolloverom a taktiež antighostingom.

Naše hodnotenie

Herná mechanická klávesnica od Trustu je naozaj pekným pokusom o posun vpred. Žiaľ, za podobnú cenu sú iní výrobcovia klávesníc niekde úplne inde, a to kvalitou produktu, ale aj funkciami, ktoré ich produkty ponúkajú. Do kariet im nehrá taktiež ťažkopádne ovládanie pokročilejších funkcii a kvalitou nepresviedčajúce ani mechanické spínače. Dúfajme, že sa Trust ponaučil a svoj produkt v druhej revízii vylepší.

Klady

 • multimediálne klávesy
 • podsvietenie
 • pevnosť konštrukcie
 • antighosting funkcia

Zápory

 • nekonzistentnosť spínačov
 • celková kvalita produktu
 • cena/výkon

Informácie o produkte

Trust GXT 880 2017

 • Kategória: Klávesnice
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TRUST

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Andrea Cingelová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk