Samsung Galaxy S6 - Recenzia

Samsung Galaxy S6 - Recenzia

Až doposiaľ bol neodmysliteľnou súčasťou smartfónov od Samsungu plast. Či už od najlacnejších modelov, až po vlajkové lode. Aj keď síce plast, resp. polykarbonát mal niečo do seba, pretože umožňoval vytváranie rôznych motívov na zadných krytoch. Pri modeli Galaxy S6 však Samsung od plastu upustil úplne a odel tak svoju novú vlajkovú loď do skla.

Dizajn a konštrukcia

Ak položíte vedľa seba Galaxy S5 a Galaxy S6, na prvý pohľad veľa zmien nezbadáte. Predná strana je takmer totožná s predchodcom, no tu podobnosť viac-menej končí. Najväčšou zmenou je prechod z plastu na kov a sklo, ktoré pokrýva celý smartfón, vďaka čomu nová vlajková loď pôsobí ako jednoliaty celok. Jej majitelia tak konečne nadobudnú pocit, že za svoje nemalé peniaze držia v rukách naozaj luxusný produkt. Zmeny neobišli ani zadnú stranu, ktorej okrem skla dominuje výrazne vystupujúca šošovka fotoaparátu.

Čo sa rozmerov a hmotnosti týka, tie sa od S5-ky až tak veľmi nelíšia. Dá sa však povedať, že sa S6-ka trošku zmenšila. Jej rozmery a hmotnosť sú 143,4×70,5×6,8mm a 138g, oproti 142×72,5×8,1mm a 145g (Galaxy S5), čo sú vskutku zanedbateľné čísla. Asi nebude prekvapením, že zadný kryt nie je odnímateľný, slot pre Nano-SIM kartu sa nachádza na pravej hrane pod tlačidlom zapínania, slot pre pamäťovú kartu však budete hľadať márne. Výhodou napevno zabudovaného zadného krytu je okrem dizajnového hľadiska aj vyššia kvalita spracovania, keďže zadný kryt nemá žiadnu vôľu ani tendenciu sa „vychodiť", ale pevne lícuje s konštrukciou telefónu. Konštrukčné spracovanie je teda na vysokej úrovni, jediná vec, ktorú možnosť výrobcovi vytknúť, je náchylnosť telefónu zachytávať odtlačky prstov. Platí to predovšetkým pre tmavé farebné prevedenia. Tých je celkovo štvorica, a to Black Sapphire, White Pearl, Gold Platinum a Blue Topaz.

Ovládacie prvky a konektivita

Rozloženie ovládacích prvkov je rovnaké, aké poznáte z ostatných Samsungov. Zapínacie tlačidlo sa nachádza na pravej hrane telefónu, na úrovni medzi hornou a strednou tretinou. Tlačidlá ovládania hlasitosti sa nachádzajú na ľavej hrane v jej hornej časti a v prípade modelu Galaxy S6 sú oddelené. Typickým pre Samsung je hardvérové stredové tlačidlo, plniace funkciu domov. Dopĺňajú ho softvérové tlačidlá multitaskingu a späť. Prístup a ovládanie všetkých tlačidiel je pohodlné a bezproblémové.

Čo sa káblového pripojenia týka, nabíjací port typu microUSB a 3,5mm jack pre vaše slúchadlá nájdete v spodnej časti telefónu, ktorá sa trochu nenápadne podobá na iPhone 6 od Applu. Vítanou zmenou oproti Galaxy S5 je odstránenie ochrannej krytky microUSB portu, čím sa však dáva najavo, že S6-ka nemá certifikát vodotesnosti. Bezdrôtovo sa s Galaxy S6 pripojíte pomocou Wi-Fi štandardov 802.11 a/b/g/n/ac (dual-band), nechýba Wi-Fi Direct či vytváranie hotspotov, Bluetooth vo verzii 4.1 a funkcie A2DP, LE, apt-X, ale ani LTE, NFC, infračervený port či GPS so systémami A-GPS, GLONASS a Beidou.

Displej

Samsung Galaxy S6 má 5,1" displej typu Super AMOLED s QHD rozlíšením, úžasných 1440×2560px a hustotu pixlov ~577 ppi. O ochranu sa stará Corning Gorilla Glass 4. Vďaka týmto propozíciám patrí displej Galaxy S6 k tomu najlepšiemu a najkrajšiemu na trhu. Obraz a jeho farebné podanie je nádherné, čierna je naozaj čierna, pozorovacie uhly sú výborné, rovnako ako aj čitateľnosť na slnku. Na displeje je Samsung jednoducho macher.

Hardvér

Srdcom Galaxy S6 je 64-bitový, osemjadrový procesor Exynos 7420 Octa-Core s taktom 4×2,1GHz + 4×1,5GHz, ktorý dopĺňajú 3GB operačnej pamäte typu DDR4 a grafický čip Mali-T760MP8. Veľkosť vnútornej pamäte sa líši od konfigurácie, k dispozícii sú modely so zabudovanou pamäťou 32GB, 64GB alebo 128GB, avšak bez možnosti jej rozšírenia. U recenzovanej 32GB verzii zabral operačný systém približne 8GB a k dispozícii pre majiteľove potreby ostalo približne 23,5GB.

Vzhľadom na vyššie uvedené sa nedá čakať nič iné, len to, že výkon S6-ky bude naozaj brutálny. Dokazujú to aj výsledky z benchmarkových testov. Napr. v takom AnTuTu získal Samsung Galaxy S6 takmer dvojnásobný počet bodov ako S5-ka.

Vďaka tomu sa nemusíte obávať žiadneho zaváhania telefónu, sekania pri práci alebo multitaskingu.

Operačný systém

S6-ka beží na najnovšom Androide, Lollipop, vo verzii 5.0.2. Samozrejmosťou je softvérová nadstavba výrobcu, TouchWiz. Domovská obrazovka je zobrazovaná v matici 4×4, v menu je to 4×5 ikon. Operačný systém na recenzovanej vzorke bol odladený dobre, telefón nezamŕzal, nesekal, reakcie a pohyb v menu boli rýchle a svižné.

Čo sa týka nejakých softvérových a hardvérových vychytávok, už len ťažko príde Samsung s niečím, čo vás posadí na zadok, keďže so všetkým inovatívnym prišiel už v predošlých modeloch. Nechýba snímač srdcového tepu, ktorý sa pri modeli S6 nachádza vedľa fotoaparátu a prístup k nemu je trošičku horší (za predpokladu, že ho budete používať), snímač sledujúci vaše oči, vďaka ktorému ostane displej zapnutý dovtedy, kým sa na neho dívate, taktiež snímač odtlačkov prstov, s ktorým si užijete veľa „zábavy", kým svoj odtlačok prsta oskenujete na 100%. Nechýba však ani infračervený port, pomocou ktorého môžete prostredníctvom telefónu ovládať televíziu alebo iné zariadenia, funkcia zobrazenia dvoch aplikácií zároveň či aplikácia S Health, pomocou ktorej sa môžete dozvedieť, koľko krokov ste za deň urobili, koľko ste spálili energie a podobne.

Notifikačná lišta vám ponúkne zobrazenie pätice predvolených funkcií, ktoré si môžete ľubovoľne meniť alebo presúvať. Okrem toho tu nájdete nastavenie jasu, vyhľadávač S Finder a funkciu rýchleho pripojenia, pomocou ktorej môžete odoslať obsah do iného zariadenia. Pokiaľ telefón nabíjate, zobrazí sa vám informácia o približnom čase dobitia, ktorý, samozrejme, závisí od toho, či a do akej miery budete telefón počas nabíjania používať.
Výbornou funkciou je bleskurýchle zapnutie fotoaparátu z vypnutej obrazovky – dvojitým stlačením stredového hardvérového tlačidla, vďaka čomu vám neunikne žiaden dôležitý záber.

Väčšej inovácie sa dostalo Inteligentnému správcovi, ktorý zobrazuje detailnejšie informácie o stave batérie, úložiska, operačnej pamäte a zabezpečenia. Rovnako poskytuje aj pokročilejšie možnosti ovládania týchto funkcií.

Okrem toho tu nájdete aj šetrič energie, asistenčné menu, možnosti ovládania gestom a podobne.

Batéria

Daňou za tenké telo Galaxy S6 je batéria s kapacitou len 2550mAh, vďaka ktorej v prípade intenzívnejšieho používania budete dobíjať smartfón každý deň, v ideálnom prípade každé dva dni. Vďaka funkcii rýchleho nabíjania je možné telefón nabiť až 1,5-krát rýchlejšie ako jeho predchodcov. Pokiaľ nebudete telefón počas nabíjania používať, cez nabíjačku je možné S6-ku nabiť približne za hodinu a štvrť, na sledovanie jedného filmu alebo 4 hodiny prevádzky vám postačí nechať telefón v nabíjačke 10 minút. Samsung Galaxy S6 ponúka aj možnosť bezdrôtového nabíjania, keď stačí smartfón položiť na nabíjaciu podložku. Bezdrôtové nabíjanie však trvá podstatne dlhšie, a preto je otázne, či má zmysel ho vôbec využívať.

Multimédiá

U Samsungu sme zvyknutí na výborné prehrávače, a to či už hudby, videa a tiež prehliadania fotografií. Pri prehrávaní videa nechýba funkcia pop-up play, umožňujúca prehrávanie v malom okne, hudobný prehrávač oproti predchodcovi ponúkne o niečo chudobnejšie nastavenia zvuku.

Samsung to však aspoň sčasti kompenzuje prehľadným prostredím prehrávača a naozaj hlasným reproduktorom, ktorého kvalita patrí medzi to lepšie, čo u smartfónov nájdete.

Fotoaparát

Snímač hlavného fotoaparátu disponuje rozlíšením 16Mpx a s možnosťou natáčania 4K videa pri 30 snímkach za sekundu alebo Full HD videa pri 60 snímkach za sekundu, prípadne HD videa pri 120 snímkach za sekundu. Samozrejmosťou je optická stabilizácia obrazu, autofocus, LED blesk, Geo-tagging snímok, zaostrovanie objektov dotykom či funkcia HDR pri fotografovaní alebo natáčaní videa. Galaxy S6 disponuje aj prednou kamerou s rozlíšením 5Mpx, s možnosťou natáčania videa 1440p pri 30 snímkach za sekundu či auto HDR. Obidva optické snímače disponujú svetelnosťou F1,9, umožňujúcou zachytiť ostrejšie fotografie.

Čo sa týka prostredia fotoaparátu, u S6-ky chýba „kustomizácia" funkcií, ktoré ste najviac používali. Po novom je menu v ľavej, resp. hornej časti (podľa toho, či držíte telefón na výšku alebo na šírku) zabudované napevno, bez možnosti jeho úprav. K menším zmenám došlo v grafickom zobrazení nastavení a režimov. Z tých nechýba, klasicky, automatický režim, vďaka profesionálnemu režimu si na svoje prídu aj pokročilejší fotografi, ďalej tu nájdeme selektívne zaostrovanie, panorámu, režimy pomalého a rýchleho pohybu či virtuálna snímka, ktorá vytvára pohyblivú snímku zhotovením záberu z viacerých uhlov. Čo sa nastavení týka, nechýba nastavenie HDR (zapnuté, vypnuté, auto), výber niektorého z efektov či pokročilé nastavenia fotoaparátu a kamery.

Kvalitu zhotovených fotografií a videozáznamov možno zaradiť medzi špičku. Snímky sú ostré, vernosť farebného podania je veľmi dobrá. Kvalita fotografií so stúpajúcim priblížením alebo zhoršujúcimi sa svetelnými podmienkami klesá, zhoršuje sa predovšetkým ich ostrosť. O vylepšenie svetelných podmienok v noci sa stará „inteligentný" LED blesk, ktorý fotky zbytočne nepresvetľuje a neprepaľuje. Výbornými pomocníkmi pri fotografovaní sú rýchle spúšťanie fotoaparátu z vypnutej obrazovky, ktoré sa aktivuje dvojitým stlačením domovského tlačidla či okamžité ostrenie a zhotovovanie viacerých fotografií v rýchlom slede za sebou.


Informácie o produkte

Samsung Galaxy S6

Samsung Galaxy S6 2015

 • Typ: Smartfón
 • Operačný sytém: Android 5.0.2 Lollipop
 • Šírka: 143 mm
 • Výška: 70 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 6 mm
 • Hmotnosť: 138 g
 • Farba: Black Sapphire/White Pearl/Gold Platinum/Blue Topaz
 • Orientačná cena: 599 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Samsung

Naše hodnotenie

Výrazný krok vpred. Či už z dizajnového, tak i z výkonového hľadiska. Čo treba oceniť, je fakt, že firma Samsung sa po nie veľmi vydarenej S5-ke vyvarovala viacerých školáckych chýb a uvedomila si, že aktuálny trend vlajkových lodí je z hľadiska použitých materiálov trochu iný ako plastový. Vďaka kombinácii skla a kovu máte u Samsungu konečne pocit, že držíte v rukách ozajstnú vlajkovú loď, za ktorú ste vysolili nemalé peniaze. Konštrukčné a dizajnové prevedenie je na špičkovej úrovni, celkový dojem kazí hlavne problém so zachytávaním odtlačkov prstov a nečistôt na farebných prevedeniach. Galaxy S6 vás očarí hlavne nádherným displejom s QHD rozlíšením a verným zobrazením farieb, ale aj úctyhodným výkonom, vďaka ktorému si smartfón poradí s každou úlohou. Netreba však zabudnúť ani na špičkový fotoaparát a množstvo funkcií, ktoré S6-ka ponúkne. Väčšími negatívami môže byť nemožnosť rozšírenia pamäte pomocou pamäťových kariet a s tým súvisiaca cena, ktorá sa v prípade verzie s pamäťou 128GB môže vyšplhať až na 1022€.

Klady

 • Exkluzívny dizajn
 • Prevedenie zo skla a kovu
 • Vysoký výkon
 • Nádherný displej
 • Kvalitný fotoaparát
 • Funkcie

Zápory

 • Nemožnosť rozšírenia pamäte
 • Vyššia cena
Korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk