Lenovo Tab A10 - Recenzia

Výrobca s dlhoročnou históriou a veľkým sortimentom výpočtovej techniky prišiel na trh s ďalším tabletom. Zaujme najmä výhodnou cenou a svojím hardvérom ukrytým pod desaťpalcovým displejom.

 

OBSAH BALENIA

V škatuli nájdeme v prehľadných priečinkoch iba používateľskú brožúru, USB kábel a šikovný malý USB adaptér určený na nabíjanie.

DIZAJN A DIELENSKÉ SPRACOVANIE

Celkovo je zariadenie vyrobené z upravených plastov v oblých tvaroch, ktoré pôsobia veľmi elegantne a zabezpečujú tabletu celkovú hmotnosť 560g. Tablet sa neprehýba, nepočuť žiadne praskanie ani vŕzganie plastov. Soft-touch povrch zadnej strany tabletu zabezpečuje dobrý úchyt bez šmýkania sa, ale na druhej strane na ňom vidno každý odtlačok prsta.

V ľavom hornom rohu je umiestnená 5mpix kamera, priamo nad kamerou je umiestnený mikrofón a zapínacie tlačidlo. Na ľavej strane rámu sú umiestnené ešte dve tlačidlá ovládania hlasitosti, 3,5mm audio a mikroUSB konektor. Slot na microSD kartu je umiestnený v ľavom dolnom rohu a je ukrytý pod podlhovastou krytkou.

Hrúbka rámu – okolo 20 milimetrov – je približne rovnaká po všetkých stranách displeja, takže sa vám len ťažko stane, že sa nechcene dotknete prstami displeja. Na hornej časti rámu je umiestnená predná 2mpix kamera, po bokoch rámu sú pozdĺžne umiestnené dva stereo reproduktory. Na spodnej časti rámu ešte nájdeme logo výrobcu Lenovo.

 

 

HARDVÉR

O výkon tabletu sa stará štvorjadrový procesor MediaTek vo frekvencii 1,3GHz a grafika PowerVR piatej série. Procesoru sekunduje 1GB operačnej pamäte, ktorá mohla byť vyššia, ale vzhľadom na cenovú reláciu tabletu postačuje. Zo 16GB vstavanej pamäte je používateľovi dostupných okolo 11,3GB pamäte, ktorú si môžete pomocou microSD karty rozšíriť o ďalších 32GB. 

Výrobca dosadil 10,1" lesklý dotykový IPS displej s LED podsvietením a rozlíšením 1280×800pix. Na videokomunikáciu a momentky má tablet dva fotoaparáty: predný 2mpix a zadný 5mpix s automatickým zaostrovaním. 

O pripojiteľnosť a dátovú komunikáciu sa starajú bezdrôtové technológie Bluetooth verzie 4, GPS a predovšetkým Wi-Fi s b/g/n štandardom. Káblom môžete pripojiť tablet k audio zariadeniam pomocou 3,5mm jacku a k dátovým zariadeniam pomocou microUSB konektora. Výdrž tabletu zabezpečuje 6340mAh batéria. 

MULTIMÉDIÁ

Na prehrávanie hudby má Android vstavaného správcu súborov. Na kvalitnejšie a prehľadnejšie počúvanie hudby s možnosťami úpravy efektov je však nutné stiahnuť si z Google Play lepší prehrávač, než je ten vstavaný. Prehrávanie filmov je zábavné. Dokážete prehrať HD videá či FULL HD film.

Hlasitosť reproduktorov je výborná, no miestami skreslená. Zabezpečuje ju skvelý priestorový zvuk s certifikáciou Dolby a dobré umiestnenie reproduktorov smerom k používateľovi. 

Pomer 16:10 nebol na pozeranie filmov priam ideálny, pretože väčšina filmov bola v HD rozlíšení v pomere 16:9, čo malo za následok úzke čierne pruhy na dolnej a hornej časti displeja. Po miernej softvérovej úprave (roztiahnutí filmu na celú obrazovku) pruhy zmizli.

FOTOAPARÁTY

Už sme zvyknutí pri tabletoch na ich priemerne dobré fotoaparáty, ani Lenovo Tab a10 nie je výnimkou, vybočujúcou z radu. Výrobca použil dvojicu fotoaparátov. Prvým z nich je 2mpix predný fotoaparát určený predovšetkým na videohovory. Chýba mu funkcia zaostrovania, a tak s ním urobíte len tie najzákladnejšie fotky, aj to len pri dobrom svetle. 

Druhý fotoaparát je kvalitnejší, aj keď nie o veľa. Je umiestnený v ľavom hornom rohu, na zadnej strane tabletu a disponuje automatickým zaostrovaním s 5mpix rozlíšením fotiek. Zaostrovanie funguje iba do určitej miery. S makrom a ostrými fotkami určite nepočítajte. Softvér ponúka viacej možností ako spraviť peknú fotku – napríklad snímanie viacerých snímok po sebe alebo rôzne farebné efekty.

 

VÝDRŽ

6340mAh batéria použitá v tomto tablete zaberá približne 2/3 veľkosti tabletu a jej výdrž sa odhaduje na 8 hodín pri prezeraní web stránok, 40 hodín pri počúvaní hudby a 250 hodín v nečinnosti. Pri našom testovaní nás batéria vskutku prekvapila.

V stand by režime vydržala viac než 288 hodín na jedno nabitie – z toho Wi-Fi bolo zapnuté vyše 2 dni 16 hodín a displej svietil niečo cez šesť hodín 24 minút. Pri maximálnej svietivosti, zapnutom Wi-Fi, prezeraní videí, web stránok a hraní hier batéria vydržala do siedmich hodín na jedno nabitie. Na desaťpalcový displej, ktorý spotrebúva istotne veľa, a štvorjadrový procesor je to veľmi slušná výdrž batérie.

OPERAČNÝ SYSTÉM 

Operačný systém použitý v tablete bol Android Jelly Bean vo verzii 4.2 s najnovšími dostupnými aktualizáciami. Android nám prišiel ako veľmi dobre vyladený. Pri teste sa nám len niekoľkokrát stalo, že mal OS oneskorenie, napríklad pri stláčaní šípky späť. 

Lenovo si prostredie upravilo po svojom, chýbalo v ňom menu tlačidlo. Namiesto neho boli všetky aplikácie spolu na jednom mieste ako keby na domácej obrazovke, čo sa nám celkom páčilo. Medzi nami najčastejšie používanými vstavanými aplikáciami boli Dolby, správca súborov, prehrávač videa a mapy od Google. Upravené boli aj skraty oznámení. Po rolovaní ľavého horného rohu sa nám vysunuli upozornenia a po vysunutí pravého horného rohu informácie o účte Google a skratky ovládania hlasitosti, jasu, Wi-Fi a ďalšie. 

Písanie bolo pohodlné ako aj po šírke, tak aj po výške tabletu, vďaka veľkým prehľadným tlačidlám. Za vyzdvihnutie ešte stojí častá aktualizácia softvéru. Len počas testovania sme mali možnosť stiahnuť dve nové aktualizácie firmware. Lenovo plánuje vypustiť aj aktualizáciu OS na verziu 4.4 Kitkat, ktorá možno prinesie ďalšie záplaty už aj tak vyladenému systému. 

 

ZÁVER

Lenovo Tab A10 je skvelý spoločník. Malá hrúbka, pekný dizajn a použité technológie spolu vytvárajú ďalší dobrý kúsok z dielne Lenova. Za vyzdvihnutie vlastností stojí umiestnenie stereo reproduktorov, ktoré sme si hneď obľúbili, a prostredie či rýchlosť Androidu. 

Na druhej strane nie je toho veľa, čo by sme mali výrobcovi za toto zariadenie vytknúť. Treba vytknúť len príslušenstvo, ktoré mohlo byť bohatšie aspoň o nejaký kožený obal alebo fóliu na displej a absenciu senzora osvetlenia prostredia. Od desaťpalcového tabletu sme čakali vyššie rozlíšenie než 1280×800, no pri cene predávaného modelu je tento fakt vedľajší.

Tablet je určený hlavne ľudom, ktorí majú radi komunikáciu a nechcú byť obmedzovaní sedením za počítačom. Tablet nie je určený na hry, no zahráte si na ňom väčšinu hier z Google Play obchodu. Cena je za ponúkaný vstavaný hardvér a vyladený operačný systém dobre určená, i keď za menší príplatok dokážete kúpiť podobný tablet s FullHD rozlíšením displeja a kvalitnejším podaním farieb.

TECHNICKÉ ŠPECIFIKÁCIE: 

OS: Android 4.2 (Jelly Bean) + dostupný upgrade na 4.4 (Kitkat) 
Farba: modrá
Prepojiteľnosť: Wi-Fi b/g/n, Bluetooth 4.0, GPS, microUSB
Podpora MicroSD: áno
Rozmery: 264,1×176,54×8.95mm (V×D×H)
Hmotnosť: 560 gramov
Procesor: štvorjadrový MediaTek MTK8121 1,3GHz (Cortex- A50)
Grafický akcelerátor: PowerVR™ Series 5
Uhlopriečka displeja: 10,1" lesklý dotykový
Zobrazovacia technológia: IPS LED 
Rozlíšenie displeja: HD 1280×800 pix
Operačná pamäť: 1GB RAM LPDDR2 800Mhz 
Interná pamäť: 16GB eMMC flash memory on board
Batéria: 6340mAh
Predná kamera: 2Mpix
Zadná kamera: 5Mpix+AF

Informácie o produkte

Produkt Cover
prva.sk
Lenovo Tab A10
TYP: Tablet
Vyrobil: Lenovo
Cena: 210€
Produkt zapožičala spoločnosť: PRime time, s.r.o.
Zaujal vás tento produkt? Dohodnite si ho na Prva.sk

Naše hodnotenie

91%
 

Multimediálny pomocník so skvelým zvukom

  Klady
  • cena
  • výdrž batérie
  • umiestnenie stereo reproduktorov
  • certifikácia Dolby
  Zápory
  • absencia 3G modulu a senzora osvetlenia
  • príslušenstvo mohlo byť pestrejšie
  • rozlíšenie displeja mohlo byť vyššie 
korekcia: Lenka Macsaliová
 
 
 
 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk