Fractal Design Define XL R2 - Recenzia

Plánujete si skladať „namakaný“ počítač, od ktorého očakávate čo najlepšie prispôsobenie sa vašim potrebám? A zároveň tiež očakávate, že vaša zostava ostane pritom čo najtichšia? Fractal Design Define XL R2 je potom pre vás ako stvorená.

 

Konštrukcia a dizajn

Keďže Fractal Design Define XL R2 možno zaradiť do kategórie Big Tower, snáď netreba ani spomínať, že jej konštrukcia bude masívna. O tom, že máte čo dočinenia s obrom, si môžete predstaviť vďaka rozmerom 637×232×655mm a hmotnosti slušných 16,5kg, ktorú R dvojka nabrala predovšetkým vďaka svojej oceľovej konštrukcii. Define XL R2 je druhou revíziou modelu XL, ktorý svojím dizajnom a detailmi vychádza z menšej R4. Zároveň ide o najväčší model počítačovej skrine, ktorú tento výrobca ponúka. Dizajnovo teda nejde o žiadnu novinku, ten, kto pozná a páči sa mu R štvorka, sklamaný určite nebude.

XL R2 je k dispozícii v dvoch farebných vyhotoveniach, tzv. Titanium Grey so sivým kovovým odtieňom a v čiernej, Black Pearl, ktorú sme mali aj na recenzovanie. V tomto prípade je celá skriňa ladená do čiernej farby v matnom odtieni, výnimkou je predný panel, ktorý svojím povrchom pripomína brúsený hliník, taktiež, samozrejme, v čiernom odtieni. Žiaľ, hliník to v tomto prípade nie je, je to len plast. Ten so sebou prináša radu nevýhod, napríklad zachytávanie nečistôt v podobe prachu, srsti z domácich miláčikov, odtlačkov prstov či nižšiu pevnosť. Celý tento predný panel plní funkciu dvierok a pri pohľade naň spredu je na pravej strane umiestnený výrez na ich otváranie. Pánty, ktoré ich držia, sú teda na strane ľavej. Dvierka sú konštrukčne navrhnuté tak, aby sa otvárali len na jednej strane, ich otváranie teda nie je možné prehodiť na druhú stranu. 

Po otvorení dvierok si ako prvé všimnete ich vystlanie molitanom, ktorý plní odhlučňovaciu funkciu. Netreba sa však obávať, že by kvôli tomu bolo zabránené prúdeniu vzduchu do skrine, toto je šikovne vyriešené cez prieduchy, ktoré sa nachádzajú po bokoch skrine.

Na prednom paneli sú umiestnené štyri 5,25" pozície, ktoré sú schované za odnímateľnými plastovými krytkami. Pod nimi sa nachádza pozícia pre dvojicu ventilátorov, ktorá je prekrytá ďalšími plastovými dvierkami, v tomto prípade perforovanými.

Jeden 140mm ventilátor je už v hornej pozícii namontovaný, druhý si budete musieť dokúpiť, prípadne sa uspokojiť len s jedným. Pri výbere môžete zvoliť aj menší, 120mm ventilátor, no ten na rozdiel od 140 milimetrového, ktorý do svojej pozície zacvakne, musíte prichytiť pomocou skrutiek. Táto pozícia pre ventilátory má hneď dve výhody. Prvou z nich je prachový filter, brániaci nasávaniu nečistôt do skrine, a druhou výhodou je možnosť jednoduchého odňatia celej pozície zatlačením poistky. Sklamaním je azda len priveľa plastu, ktorý celému prednému panelu dominuje a pôsobí dosť lacným dojmom. 

Okrem týchto dvoch pozícií sa na prednom paneli nachádza regulátor otáčok, ktorým je možné regulovať napätie až pre tri ventilátory súčasne na úrovniach 5, 7 a 12V. 

Zvyšok skrine je, našťastie, oceľový a pôsobí solídnejším dojmom. Pravá bočnica je úplne prázdna. Ľavá je na tom podobne, nachádza sa nej len perforácia pre ventilátorovú pozíciu, ktorá je však kvôli odhlučneniu celej skrine z vnútornej strany uzatvorená. V prípade potreby je možné túto pozíciu využiť osadením ventilátora. 

Samozrejmosťou je aj možnosť demontáže obidvoch bočníc, ktorých demontáž je uľahčená, nakoľko sa nevysúvajú ako u mnohých počítačových skríň, ale sa šikovne vyklápajú do strán.

Rovnako ani na zadnej strane nie je nič neočakávané. Monotónne čierne prevedenie „kazia“ biele záslepky PCI portov a rovnako biele lopatky 120mm ventilátora. Záslepiek PCI portov je pre maximálne prispôsobenie k verzii matičnej dosky až deväť, čo sa nedá hodnotiť inak než kladne.

Aj horná časť ponúkne rovnaký pohľad ako pri modeli R4. V prednej časti sa nachádzajú tlačidlá power a reset, led dióda presahujúca okraj hornej steny a zasahujúca až na predný panel, dvojica jack konektorov pre slúchadlá a mikrofón a štvorica USB portov, z ktorých sú dva štandardu USB 3.0. 

Zo zadnej strany sa smerom k stredu tiahnu dve ventilátorové pozície, ktoré sú podobne ako na ľavej bočnici pomocou záslepiek z vnútornej strany uzatvorené.

Ako posledný ostal „podvozok“ skrine, ktorému stabilitu zabezpečuje štvorica pochrómovaných nožičiek, na ktorých spodnej časti sa nachádza tvrdená guma. Jej úlohou je zabránenie prenášaniu vibrácií či rezonancie na stôl prípadne na podložku. Veľká časť spodnej časti je perforovaná, pretože z jej vnútornej strany sa nachádzajú pozície pre140mm ventilátor, ktorý sa v XL R2 nachádza a pozícia pre zdroj, ktorý je možné otočiť ventilátorom smerom nadol. O čistotu nasávaného vzduchu do skrine a do zdroja sa postará odnímateľný filter, ktorý sa vyťahuje v zadnej časti skrine, čo v prípade potreby umožňuje jeho bezproblémové vyňatie a očistenie od nečistôt. 

Interiér

Vzhľadom na rozmery celej skrine niet pochýb o tom, že priestoru v interiéri bude požehnane. Najväčšou zmenou oproti predošlej revízii modelu XL je asi odstránenie priečky či akéhosi stropu oddeľujúceho priestor pre napájací zdroj od zvyšku skrine. Tým pádom sa zmenilo aj usporiadanie pozícií pre pevné disky, ktoré sú teraz radené pod sebou. Vďaka tomu sa uvoľnilo miesto pozície pre ventilátor, ktorý je navyše vybavený kovovou mriežkou, zabezpečujúcou ochranu lopatiek najmä proti káblom, ktorých sa v jeho okolí bude „motať“ pomerne veľa. Hneď pri ventilátore svoje miesto nachádza pozícia pre napájací zdroj. Tá mu poskytuje priestor na jeho maximálnu dĺžku, a to približne 190mm, ktorá by mala s prehľadom postačovať. Pokiaľ by niekto kvôli zdroju, prípadne káblom potreboval viac miesta, je ho možné získať, no jedine na úkor ventilátora, ktorý by musel ísť tým pádom preč. Zdroj môžete, samozrejme, otočiť buď ventilátorom smerom nahor, alebo aj nadol. Zdroj po namontovaní však neleží na dne skrine, ale na akýchsi gumených nožičkách, ktorých účelom je zabránenie vzniku vibrácií pri jeho chode. Kontaktná plocha zdroja so skriňou je orámovaná penovým tesnením, ktoré má taktiež zabraňovať nepríjemným vibráciám a rezonancii zo zdroja na konštrukciu skrine. O zabezpečenie prívodu vzduchu smerom k zdroju a ventilátoru sa stará plastový prachový filter, ktorý je možné z dôvodu jeho čistenie jednoducho vytiahnuť zo zadnej strany case.

Predná časť skrine je vyhradená trom košom pre inštaláciu 5,25", 3,5" a 2,5" zariadení. Prvý kôš slúži pre inštaláciu štyroch 5,25" zariadení, napríklad optické mechaniky či regulátory otáčok. Zvyšné dva koše sú určené pre pevné disky. Define XL R2 ponúka celkovo osem šácht pre pevné disky, ktoré sú rozdelené v dvoch košoch po štyri, pričom všetky koše umožňujú inštaláciu či už 3,5" pevných diskov alebo menších, 2,5" pevných diskov. Príjemným prekvapením je variabilita usporiadania košov na pevné disky. Možností na usporiadanie je dokonca hneď niekoľko. Prvou z nich je demontáž oboch košov. Keďže ale nejaký ten pevný disk, prípadne viacero diskov, v počítači potrebujeme, veľmi praktické by to asi nebolo. Každopádne táto možnosť tu je. Z prvej možnosti vyplýva, že je možné odstrániť len jeden z dvojice košov, pričom druhý by sa obsadil diskami. Toto riešenie však už má svoj význam. V prípade, že by došlo k odňatiu spodného koša, v prednej časti case by vznikol dostatok priestoru pre inštaláciu radiátora pre vodné chladenie. V konečnom dôsledku by bolo možné do case dokopy namontovať až štyri radiátory, čo by v kombinácii so siedmymi pozíciami pre ventilátory umožňovalo zákazníkovi vyskladať zostavu s neuveriteľným chladiacim výkonom. Pre predný radiátor by dokonca ostalo na výšku ešte 60mm rezervy. Čo sa týka variability, ešte stále to nie je všetko. Spodný kôš je možné jednoduchým uvoľnením dvoch skrutiek otočiť o 90° smerom dovnútra, čo pri zapájaní káblov ocení väčšina užívateľov. Zmenu polohy ponúka aj spodný kôš. Po odmontovaní ventilátora z dolnej časti skrine ho možno posunúť smerom k zdroju až o celú jeho šírku, pričom aj tu je možnosť otočenia celého koša o 90°. Myslím, že predošlé riadky boli možno trochu zložitejšie na správne pochopenie, preto bude lepšie uplatniť zásadu „raz vidieť je lepšie, ako stokrát počuť“ a možnosti inštalácie košov si môžete prezrieť na nasledujúcom obrázku.

S horným košom na pevné disky tak trochu súvisí aj priestor pre grafickú kartu, keďže tá sa bude vo vašej XL dvojke nachádzať v jednej rovine s týmto košom. Nemusíte sa ale báť, pretože aj s namontovaným košom vám case ponúkne priestor až približne 330mm, čo s prehľadom stačí na všetky dnešné grafické karty. V prípade demontáže horného koša by ste získali ďalších 150mm, teda celkovo takmer pol metra, čo je veľmi slušné číslo. 

Dostatok miesta case ponúkne, samozrejme, aj pre matičné dosky. Okrem štandardných ATX dosiek sa počíta aj s formátmi E – ATX a XL – ATX. Nadštandardná je aj veľkosť otvoru pre prístup k backplate-u matičnej dosky. 

Samozrejmosťou je aj dostatočné množstvo gumených káblových priechodiek, ktorých je, či už väčších alebo menších, celkovo sedem. Všetky sú umiestnené na rozumných miestach, nemal by byť teda problém „ťahať“ káble odkiaľkoľvek. Problémom by však mohla byť ich dĺžka, keďže case má také rozmery, aké má. V prípade modulárnych zdrojov je asi jednoduchšie poobhliadnuť sa po dlhších kábloch, nemodulárne zdroje si budú musieť vystačiť s nejakými predlžovacími káblami či konektormi. Na všetko, čo budete do skrine inštalovať budete musieť použiť skrutky, ktoré sú, samozrejme, pribalené. 

Záver

Na záver nemám takmer čo dodať, pretože počítačovej skrini Fractal Design Define XL R2 nie je takmer čo vytknúť. Ide o dokonalý kúsok, ktorý podľa môjho subjektívneho názoru špatí len priveľa plastu na prednom paneli, čo sa ale dá prehryznúť. Najväčšími ťahákmi Define XL R2 sú predovšetkým obrovský priestor, ktorý táto skriňa ponúkne v kombinácii s neskutočnou variabilitou usporiadania jej interiéru podľa požiadaviek aj tých najnáročnejších zákazníkov. Tým navyše ponúka odhlučnenie a odvibrovanie celého interiéru, čo zabezpečí čo najtichší chod celej zostavy. V kombinácii s kvalitným spracovaním a decentným dizajnom si vysluhuje veľmi slušné hodnotenie, a to 97%.

Informácie o Produkte

Produkt Cover
Fractal Design Define XL R2
Typ: Počítačová skriňa
Vyrobil: Fractal Design
Distribútor v SR: Fractal Design
Cena: 129 €
Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Naše hodnotenie

97%
 
Nekonečné množstvo variability
  Klady
  • dizajn
  • spracovanie
  • dostatok miesta v interiéri s dostatočnou rezervou
  • variabilita
  • odhlučenie a odvibrovanie
  Zápory
  • priveľa plastu na prednom paneli
korekcia: Zdenka Schwarzová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk