• NHL 18 - Recenzia

  • Elex – Recenzia

  • HTC U11 - Recenzia

  • DISHONORED: DEATH OF OUTSIDER - Recenzia

  • BML GameGod Phalanx - Recenzia

  • Genesis Krypton 700 - Recenzia

Rock Band 3 a hra na klávesy

Fenomén hudobných hier rozhýbal pred pár rokmi svet. Guitar Hero je jednou z vôbec najpredávanejších hier v celej histórii. My sa však teraz budeme venovať konkurenčnému titulu Rock Band, ktorý vo svojej tretej verzii dostal nový nástroj – klávesy (keyboard).

Vždy som závidel ľuďom, čo vedia hrať na nejakom hudobnom nástroji. V mladosti ma rodičia nenútili chodiť na „hudobku“, doma sme nemali gitaru, ani klavír a tak som sa začal realizovať ako samouk až v zrelšom veku. Naplno som sa ale našiel pri počítačových hrách. Preskákal som si všetko možné, až som sa dostal ku hernej sérii Guitar Hero. Postupne som si skompletoval celú sériu a prešiel som všetky disky. Občas si zoberiem plastovú gitaru a zahrám si zopár skladieb, len tak pre potešenie. Vždy sa rád vrátim k obľúbeným skladbám.

Hra na plastovej gitare je naozaj veľká zábava a rozhodne ju odporúčam vyskúšať minimálne každému “nehudobníkovi” so záujmom o hranie na skutočné hudobné nástroje. Lenže je to len a len hra. Stláčať plastové gombíky a brnkať na platovom brnkátku sa naučí rýchlo každý, no aj keď vymeníte lacnú plastovú gitaru za kvalitnejšiu drevenú gitaru Logitech, stále je to len hra.

{gallery}/recenzie/2011/RockBAND3/1/{/gallery}

O kus reálnejší pocit vám dajú bicie, resp. hra na bubnoch, ktoré uzreli svetlo sveta chvíľu po gitarách. Bicie ku hre Rock Band majú 4 farebné bubny a kopák (dupák). Bicie ku Guitar Hero sú troche sofistikovanejšie aj keď majú len 3 bubny s dupákom, pretože majú aj dva činely (celkovo tak 6 možností a väčší pocit reality). Skúsený bubeník bude iste oponovať (podobne ako náš Hiro), že sa na tom nedá bubnovať ako na veľkých bubnoch, ale nám, počítačovým hráčom, to tak nepríde. Hranie na bunoch má podľa mňa oveľa bližšie k realite, najmä na tých najťažších leveloch. Na trhu sú dokonca už bicie s logom RB 3, ktoré majú 4 bubny, kopák a ešte aj 3 činely...

{gallery}/recenzie/2011/RockBAND3/2/{/gallery}

Zatiaľ čo v sérii Guitar Hero sme sa dočkali až piatich veľkých pokračovaní (tematické tituly ako Aerosmith, Van Halen a pod. nerátame), Rock Band má “iba” tri pokračovania. Vyšlo niekoľko song pack balíkov (Track Pack 1 a 2, Country Track 1 a 2, Metal, Classic Rock) a zopár veľmi vydarených špeciálov (Lego RockBand, GreenDay, Beatles, AC/DC),  ale samotná hra má len 3 diely. Tisícky skladieb sú dostupné na stiahnutie ako platené DLC. Toľko teda úvodné slová a prejdime rovno k aktuálnemu Rock Band 3…

Výrobca Harmonix pochopil, čo hráči chcú a ponúkol im to naozaj vo výbornom prevedení. Úplne rezignovali na nejaký príbeh na pozadí, ktorý by umelými cut-scénami “vysvetloval” nejakú story o bohovi Rocku a Heavy Metalu. Celá kampaň sa točí okolo začínajucej kapely, ktorá si hľadá cestu na veľké podiá. Kapela dostáva ako odmenu nových fanúšikov a to ju posúva vyššie. Bonusy je možné získať pri hraní koncertnej šnúry, ale aj pri hraní jednotlivých skladieb cez quick play mód.

{gallery}/recenzie/2011/RockBAND3/3/{/gallery}

Rock Band 3 prichádza pochopiteľne s novým soundrtackom, ktorý tvorí priamo na disku vyše 80 skladieb. Ako som spomínal vyššie, ďalšie skladby sa nakupujú extra, takže si môžete dokupovať po jednej skladbe, alebo po balíkoch/albumoch viac ako tisícku ďalších. Niektoré však budú mať možno isté obmedzenia pre niektoré nástroje. Sú totiž skladby, kde si nezahráte na bubnoch, alebo gitare, pretože ich pôvodná nahrávka neobahuje. Detto spev chýba v inštrumentálnych skladbách, pretože tam jednoducho niet čo spievať, čo je hádam pochopiteľné…

Rock Band dostal v tretej verzii aj vylepšenú grafiku. Postavy a animácie sú oveľa pokročilejšie, než v predošlých dieloch. Vylepšené tiež boli herné módy. Hra obsahuje stále tzv. NO-FAIL režim, kde určite dohráte skladbu aj keby ste narobili neviem koľko chýb. Je to istým spôsobom tréningový mód, kde sa dá nacvičiť náročnejšia skladba. Ak sa budete cítiť dostatočne vytrénovaný, môžete tento mód jednoducho vypnúť a dávať pozor na každý prehmat. Užitočná je aj funkcia PAUSE, ktorá vám pri uvoľnení vráti o pár sekúnd čas, takže máte šancu sa na náročnejší úsek lepšie pripraviť.

{gallery}/recenzie/2011/RockBAND3/4/{/gallery}

Poslednou výraznou novinkou sú nástroje. Rock Band dokáže zamestnať až 7 ľudí, pričom kapelu tvorí bubeník, 2x gitaristi (resp. gitara a basa), 3 speváci a klávesák! Áno, novým nástrojom je keyboard, ktorý otvára nové možnosti hry. Ako sa dá hrať hra na klávesoch? Pozrime sa najprv na samotný hardvér.

Upozornenie: Zobrazenie videa v tomto článku Vám blokuje Adblock. Viac informácií o tejto problematike sa dočítate v našom článku.

Klávesy majú dve oktávy, čo na také základné hranie postačuje. Nástroj má tvar rockových kláves, ktoré u nás kedysi tak preslávil Michal David. Môžete ich používať na stole alebo špeciálnom stojane (predáva sa samostatne) ako klasický keyboard, alebo si ich môžete zavesiť pomocou popruhu na krk a držať ich za malý hmatník podobne ako gitaru. Na hmatníku je tlačidlo spúšťajúce po nazbieraní bonusových nôt extra bonusový combo režim a je tu aj malá čierna dotyková plocha pre WAH-WAH efekty, ktoré zvyšujú pri dlhých notách vaše skóre (podobná vec ako pri gitare tá kovová páka). Klasické hudobné klávesy majú na tento účel obvykle pružné koliesko, no pre samotnú hru je tento režim efektnejší.

{gallery}/recenzie/2011/RockBAND3/5/{/gallery}

Klávesy sú členené do piatich farebných sekcií, ktoré reprezentujú farebné políčka v hre. Casual hráči môžu využívať zjednodušený herný mód, pri ktorom hráte len na piatich klávesoch, podobne ako pri hre na gitaru (CDEFG). Pre profesionálov, alebo ľudí, čo už vedia hrať na klávesoch, je určený režim PRO, kde sa využíva celá klaviatúra. Musíte skrátka hrať na všetkých klávesoch a v závislosti od nastavenej náročnosti zahrať aj všetky noty tak ako v ozajstnej skladne na skutočnom nástroji.

Klávesy sú bezdrôtové a napájané sú troma AA batériami. Na boku sa nachádzajú dva malé jack konektory na pripojenie headsetu (keby ste chceli popri hre aj spievať) a ešte jeden 5-kolíkový MIDI konektor. Ten by mal slúžiť na pripojenie kláves k MIDI zariadeniam a ich využívaniu na normálne hranie. Túto možnosť som zatiaľ neskúšal, no v krátkom čase ju iste otestujem napríklad s mojim hudobný X-Fi PRO PC a doplním info ako a či vôbec to celé funguje. Z internetových videí je zrejmé, že to ide a dokonca sa to dá prepojiť aj na iPAD...

Upozornenie: Zobrazenie videa v tomto článku Vám blokuje Adblock. Viac informácií o tejto problematike sa dočítate v našom článku.

Klávesy sú super, no nie je možné ich využívať pri starších tituloch a už vôbec nie pri hrách Guitar hero, pretože tieto hry klávesy zatiaľ nepodporujú. Jediné, čo si teda naplno zahráte je niečo tesne pod 80 skladieb v Rock Band 3 (nie všetky majú klavírne pasáže). Do hry je možné naimportovať aj staršie tituly, avšak za malý poplatok (na XBOX 360 je to 800 MS bodov alebo pri priamej platbe 10 USD a treba pri tom zadať unikátny kód ktorý nájdete vzadu v manuáloch/bookletoch pri starších hrách)! Túto možnosť som zatiaľ neskúšal (klávesy mám len 3 dni), takže neviem, či bude možné využívať klávesy aj so staršími skladbami importovanými do RB 3. Ak niekto máte skúsenosť, podeľte sa prosím s ňou! Sám zatiaľ nemám v pláne vyhodiť 10 dolárov za to, aby som zistil, či môžem hrať songy, ktoré mám na inom disku pod RB3 len na gitare alebo aj na klávesoch. Ak by fungovali klávesy, zvážil by som tú investíciu, no najprv mám  v pláne zvládnuť všetky skladby v Rock Band 3 a keďže ich tu nie je málo, chvíľu mi to iste potrvá...

{gallery}/recenzie/2011/RockBAND3/6/{/gallery}

Na úplný záver sme si pre vás nechali ešte jednu lahôdku. Prinášame kompletný track list z hry Rock Band 3 (zoznam všetkých skladiek, ktoré sú priamo v hre, pričom minimálne 90% z nich má podporu aj pre keyboard – závisí to od pôvodnej verzie skladby):

Rehab - Amy Winehouse
Caught in a Mosh - Anthrax
One Armed Scissor - At the Drive-In
The Beast & the Harlot - Avenged Sevenfold
Rock Lobster - The B-52's
Good Vibrations (Live) - Beach Boys
In a Big Country - Big Country
Heart of Glass - Blondie
Space Oddity - David Bowie
False Alarm - The Bronx
I Got You (I Feel Good) - Alternate Studio Version - James Brown
25 or 6 to 4 - Chicago
Just Like Heaven - The Cure
Smoke on the Water - Deep Purple
Foolin' - Def Leppard
Whip It - Devo
Rainbow in the Dark - Dio
Walk of Life - Dire Straits
China Grove - Doobie Brothers
Break on Through (To the Other Side) - The Doors
King George - Dover
The Killing Moon - Echo & the Bunnymen
Saturday Night's Alright for Fighting - Elton John
Midlife Crisis - Faith No More
Hey Man, Nice Shot - Filter
Yoshimi Battles the Pink Robots Pt. 1 - The Flaming Lips
Cold As Ice - Foreigner
Radar Love - Golden Earring
Killing Loneliness - HIM (His Infernal Majesty)
The Power of Love - Huey Lewis and the News
Viva La Resistance - Hypernova
Oh My God - Ida Maria
Need You Tonight - INXS
Centerfold - J. Geils Band
Been Caught Stealing - Jane's Addiction
Crosstown Traffic - The Jimi Hendrix Experience
I Love Rock N' Roll - Joan Jett
Me Enamora - Juanes
Imagine - John Lennon
Free Bird - Lynyrd Skynyrd
Oye Mi Amor - Maná
The Beautiful People - Marilyn Manson
Get Up, Stand Up - Bob Marley & The Wailers
Combat Baby - Metric
Outer Space - The Muffs
Sister Christian - Night Ranger
Crazy Train - Ozzy Osbourne
Misery Business - Paramore
Llama - Phish
Lasso - Phoenix
Don't Stand So Close to Me - The Police
Antibodies - Poni Hoax
Something Bigger, Something Brighter - Pretty Girls Make Graves
Jerry Was a Racecar Driver - Primus
Bohemian Rhapsody - Queen
No One Knows - Queens of the Stone Age
Du Hast - Rammstein
I Wanna Be Sedated - Ramones
Last Dance - The Ravonettes
Portions for Foxes - Rilo Kiley
Don't Bury Me...I'm Still Not Dead - Riverboat Gamblers
The Look - Roxette
Before I Forget - Slipknot
Walkin' On The Sun - Smash Mouth
Stop Me if You Think You've Heard This One Before - The Smiths
In the Meantime - Spacehog
Living in America - The Sounds
Fly Like an Eagle - Steve Miller Band
Plush - Stone Temple Pilots
This Bastard's Life - Swingin' Utters
20th Century Boy - T.Rex
Everbody Wants to Rule the World - Tears for Fears
The Con - Tegan & Sara
Dead End Friends - Them Crooked Vultures
Humanoid - Tokio Hotel
I Need to Know - Tom Petty and the Heartbreakers
Get Free - The Vines
Low Rider - War
Here I Go Again - Whitesnake
The Hardest Button to Button - The White Stripes
I Can See for Miles - The Who
Roundabout - Yes
Werewolves of London - Warren Zevon

Ako sami vidíte, je to 83 skladieb a ďalších už viac ako 1 600 môžete nájsť na DLC, čiže…

Upozornenie: Zobrazenie videa v tomto článku Vám blokuje Adblock. Viac informácií o tejto problematike sa dočítate v našom článku.


Záver:

Ak Vás baví hra na hudobníkov, alebo ak túžite po atmosfére veľkých koncertov, neváhajte. Aj keď je nová hra s nutným príslušenstvom trochu drahšia, nástroje aj hry sa dajú minimálne v bazári dnes kúpiť už za veľmi dobré ceny, takže… Fakt to stojí za to! Investícia do kláves je vyššia, no ten pocit z hry v mode PRO Keyb je fakt výborný. Gitara je fajn, bicie sú fakt cool, ale až klávesy vám umožnia hrať na “skutočnom hudobnom nástroji”. Jediné, čo by som vytkol tvorcom je absencia nejakého nahrávacieho štúdia, ako tomu bolo pri posledných dieloch Guitar Hero, kde ste si mohli nahrávať sami vlastné skladby. S klávesmi by táto možnosť dostala nový rozmer. Stačilo by možno urobiť jednoduchú aplikáciu na free-play, kde by ste si mohli občas zahrať na klávesoch. Nie každý má doma profesionálne MIDI a kupovať ďalšie klávesy do domácnosti je neefektívne.

{gallery}/recenzie/2011/RockBAND3/7/{/gallery}

Som však zvedavý čo bude ďalej. Ako iste už viete, vo finálnej fáze je napríklad hra, ktorá sa pomocou špeciálneho prevodníku dá hrať s ľubovoľnou strunovou gitarou. Ja sa však teším najmä na ďalšie pokračovania Rock Band… 

grafika
rozmanitý tracklist
zábava pre 7 hráčov
klávesy

chýba možnosť vlastnej tvorby
cena (s nástrojmi)
90%
ŽÁNER Music
VÝROBCA Harmonix
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
EA
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk