• Razer Firefly - Recenzia

  • Rogue Trooper Redux - Recenzia

  • Genesis Argon 500 - Recenzia

  • WD Blue 3D NAND SSD 1TB - Recenzia

  • Assassin’s Creed Origins - Recenzia

  • Kirby Battle Royale - Recenzia

Uncharted 2: Among Thieves - RECENZIA PS3

Áno, Uncharted 2 (U2) je konečne tu! Niekoľkomesačné trápenie PS3-kových fajnšmekrov je u konca a mnoho z vás hru už doma určite má. Tí čo ju avšak ešte nemajú a rozmýšľajú, či si ju zaobstarať, alebo nie, máme malý náhľad, o čo by ste prišli, keby že sa rozhodnete hru nekúpiť.

 

 

 

Aj keď som jednotku nehral, do uší sa mi dostalo, že je Uncharted titul výbornej kvality a že dvojka (vďaka mnohým výstavám a trailerom) bude plnohodnotným pokračovaním, ba prevýši jednotku o riadny kus. A musím povedať, že sa to tvorcom zadarilo.

{gallery}/recenzie/uncharted2.recenzia.pc.klajo/1/{/gallery}

Pre úplných neznalcov by som zaradil U2 do strieľačiek z tretej osoby s využívaním krytu a logicko -parkourovými hádankami. Ide vlastne o mix Tomb Raidera a Gears of War v jednej krabici, čo nie len dobre znie, ale sa to aj dobre hrá. Príbeh začína celkom nevinne vo vlaku rúcajúcom sa na kraji útesu a vy pravdaže v ňom. Kaskadérske kúsky zažijete už na samom začiatku, frflajúc si, aký ste debil, že ste sa dostali do takejto situácie. Spúšťa sa retrospektíva a pomaly začínate chápať, že za všetko môže poklad a.... žena. Neboli by ste predsa hrdina, keby že sa okolo vás nemotali aspoň dve, že?

{gallery}/recenzie/uncharted2.recenzia.pc.klajo/2/{/gallery}

Ale príbeh vám kaziť nebudem, preto prejdime rovno k jadru zábavy, ktorou je hrateľnosť. Ako som už spomenul, hneď od začiatku hry sa stretnete s ošemetnou situáciou, ktorá by v reálnom živote znamenala pravdepodobne smrť. Vyliezť po zničenom vozni späť na útes predsa nie je žiadna sranda, no v tomto prípade to sranda bude. Ovládanie je tak jednoduché, že aj úplný nováčik sa veľmi jednoducho vžije do postavy a bez problémov učiní jedným tlačítkom pohyb, ktorý mal na mysli. Vyskočiť na zábradlie, chytiť sa trúbky, uhnúť sa kameňom, či preskočiť z jednej strany na druhú, to všetko zmáknete za pár sekúnd. Po úspešnom zdolaní krajnej situácie príde na rad hneď situácia ďalšia – opäť o život – streľba. Chytáte zbraň do ruky, bežíte k prvému krytiu a vrháte sa kotúľom k nemu. V zápätí strieľate naslepo a náhodou trafíte jedného z hlavohrudí, ktorí paľbu opätujú. Nádherný zážitok z absolútnej akcie a vy sa už po desiatich minútach hrania cítite ako poloboh.

{gallery}/recenzie/uncharted2.recenzia.pc.klajo/3/{/gallery}

Ale nebojte sa, U2 nie je len o zabíjaní a skákaní, ako opica, po skalách. Príbeh vás zavedie do bájnych miest, kde kedysi Marco Polo hľadal poklad nevyčísliteľnej hodnoty. Preto sa tešte do Istanbulu, Nepálu, či Himalájí. Rôzne scenérie vás uchvátia, no zavedú vás aj do chrámov, kde Marco Polo ukryl indície o stratenom meste Shambhala, kde sa poklad ukrýva. To znamená pravdaže len jedno – hádanky. Lepšie povedané smrtonosné hádanky, ktorých si užijete popri strieľaní a lezení naplno. Jednou zo špecialít budú aj vaši partneri, ktorí vás na ceste k pokladu nasledujú. Okrem spolupráce, ako napríklad pomáhania si pri lezení, či otváraní masívnych dverí, vás niektorí aj pekne podvedú a nikdy si nebudete istí, či to len hrajú, alebo sú naozaj také veľké svine. Čakajte však linearitu, s vážnymi rozhodnutiami, či vedľajšími úlohami sa tu nestretnete vôbec.

{gallery}/recenzie/uncharted2.recenzia.pc.klajo/4/{/gallery}

Po audiovizuálnej stránke je hra naozaj dokonalá. Okrem nádhernej grafiky ma zaujal najmä motion capture, či už pri cut-scénach, alebo rovno na bojisku. Tváre dokonale odpovedajú pocitom postáv, pery perfektne reagujú na slová, ktoré z úst vyznejú a rôzne detaily, ako napríklad ťapnutie po riti v jednej nečakanej situácii spestria dojem reality na maximum. Dabing postáv je pravdaže na filmovej úrovni a hudba krásne dopĺňa ,,mystičnô“ okolia.

{gallery}/recenzie/uncharted2.recenzia.pc.klajo/5/{/gallery}

Záverom snáď všetko dokopy. Hra je ako celok veľmi podarená, no jedná sa o naozaj extrémny zážitok, či už to berieme herne, alebo príbehovo. Niektoré situácie sú až príliš nereálne (a nie je ich v hre málo), ale pravdaže to hru robí takou strhujúcou, akou je. Veď si len predstavte - vrtuľník strelí do budovy, kde sa nachádzate a vy z padajúcej budovy preskočíte do druhej tesne pred tým, ako vám padne strop na hlavu. Nereálne, avšak dokonalý zážitok, plný napätia.

{gallery}/recenzie/uncharted2.recenzia.pc.klajo/6/{/gallery}

Čo viac dodať. Uncharted 2 si určite zaslúži veľkú pozornosť, pretože sa jedná o naozaj nevšedný kúsok, ktorý sa objaví raz za čas. Hry ako U2 tvoria hernú históriu a verte, že ak ju prejdete až do konca, dlho vám utkvie v pamäti. Nemôžem urobiť nič iné, len vrelo odporučiť všetkým milovníkom dobrodružstiev a rýchlej, nervy-drásajúcej akcie.

P.S.
O multiplayeri sa dozviete v novom článku podrobnejšie už čoskoro.
 

 

 

 

grafika
atmosféra
príbeh
hrateľnosť
akcia
pre niektorých až príliš akčné
90% 90%
ŽÁNER akčná/logická/parkour
VÝROBCA Naughty Dog
VYDAVATEĽ SCEE

HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?
Kúpte si ju na www.ProGamingShop.sk

 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk

Aktuálne súťaže

Súťaž o Sound BlasterX Katana
Súťaž o Synology DS418