• Lenovo Legion Y720 Tower (AMD) - Recenzia

  • Dan Vávra o DLC pre Kingdom Come: Nejaké budú, plán máme. Oficiálne sme to ale ešte neoznámili

  • BML IP kamera Safe View - Recenzia

  • Gravel - Recenzia

  • The Legend of Zelda: Breath of the Wild – Expansion Pass - Recenzia

  • Creative Chrono - Recenzia

Batman: Arkham Asylum - RECENZIA PC

Poznáte vývojárske štúdio s názvom Rocksteady? Úprimne sa priznám, že kým som nepočul o Batmanovi, nevedel som o ňom. Stoja totižto len za jednou jedinou hrou na Xbox a PS2 s názvom Urban Chaos. Jeden by si bol pomyslel, že toto vývojárske štúdio môže úplne pochovať Batmana, čo sa herného priemyslu týka. Na šťastie tomu tak nie je a do rúk sa nám dostáva skvelá hra.

 

{gallery}/recenzie/batmanarkhamasylum.recenzia.PC.ejkej/1/{/gallery}

Pokiaľ čakáte, že Arkham Asylum bude ťažiť z filmovej licencie Dark Kinght-a sklamem vás. Autori majú licenciu iba na značku Batman a postavy, ktoré s ňou súvisia. To je rozhodne dobré, lebo príbeh nie je obmedzený priebehom filmu. Ten nakoniec pochádza z pera Paula Diniho, ktorý písal scenáre napríklad ku Batman: The Animated Series. Batman konečne dolapil Jokera, no bolo to až príliš ľahké. A kvôli čomu? Joker mal prefíkaný plán, ako uväzniť Batman-a do väznice Arkham Asylum, kde je tá najväčšia špina Gothamu. Plán sa podarí, Joker sa dostáva do vlády nad väznicou a Batman má plné ruky práce. Po vcelku nudnom začiatku, kde iba dozeráte na presun Jokera do cely to celé začne. Hneď prvý súboj s nepriateľmi vás skvelo vtiahne do hry a zoznámi s ovládaním (ktoré je veľmi jednoduché, čo je len dobre). Celou hrou na mňa dýchala filmová atmosféra, hlavne vďaka skvelému dabingu, animáciám a grafike.

{gallery}/recenzie/batmanarkhamasylum.recenzia.PC.ejkej/2/{/gallery}

Aj keď je hra označovaná za akčnú nie je tomu celkom tak. V hre nájdeme aj jemné detektívne prvky (nájdi odtlačky atp.), RPG (levelovanie, upgradovanie – o tom neskôr) a dokonca aj prvky prvky stealth (zakrádanie). To prebieha asi takto: Prídete do miestnosti, v ktorej po vstupe zistíte, že sa v nej premáva plno nepriateľov so zbraňami. Síce je Batman hrdina, no nedisponuje žiadnymi strelnými zbraňami, a tak prichádza na rad tiché odpravovanie protivníkov. V podstate by sa to dalo považovať za takú minihru. Prostredie nie je jednotvárne, aj keď ho tvorí len malý ostrovček s pár budovami. Síce každou prejdete cez hru minimálne tri krát, no vždy vyzerá inak. Zo začiatku vyzerajú normálne, no potom sa tam pridávajú zbúrané steny, nepriechodné miestnosti, nový nepriatelia...

{gallery}/recenzie/batmanarkhamasylum.recenzia.PC.ejkej/3/{/gallery}

Bohužiaľ hra má vcelku lineárny priebeh. Asi 60% hry budete mať zapnutý takzvaný Detective mode, vďaka ktorému vidíte nepriateľov cez stenu a zobrazuje vám ako ďalej. Pokiaľ sa zaseknete, zapnete si ho, trocha sa poobzeráte po miestnosti, nájdete objekt zvýraznený oranžovo a voalá, môžeme ísť ďalej. Vašim najväčším kamarátom v hre budú vetracie šachty, vďaka ktorým sa môžete presúvať medzi zamknutými miestnosťami (a že ich je v hre veľa) no môžete v nich nájsť aj takzvané Riddler-ove trofeje. Riddler je bláznivý hádankár, a v každej miestnosti nájdete aspoň jednu trofej, ktorá je dobre skrytá, takže aby ste ju našli, Riddler vám dá ako nápovedu originálnu hádanku. Ich zbieraním sa vám otvárajú napríklad mapy v Challenge Mode (o tom neskôr).

{gallery}/recenzie/batmanarkhamasylum.recenzia.PC.ejkej/4/{/gallery}

Batman pri putovaní používa rôzne gadgety, ako napríklad Batarang, Explosive Gel, Batclaw a mnoho iných. Tie vám dosť pomôžu. Explosive Gel môžete nastriekať na menej stabilnú stenu, a vytvoriť si tak novú cestu. Batclaw vám pomôže v situácii ak napríklad potrebujete prejsť do šachty, no je dva metre nad zemou, takže naň Batman nedočiahne. Batclawom vytrhnete kryt šachty, a tak sa do nej teraz Batman môže prichytiť. V hre dostávate zabíjaním nepriateľov alebo zbieraním Riddlerovych trofejí experience (skúsenosti). Tým pádom aj levelujete, a každým levelom si môžete upgradnúť nejakú vlastnosť. Osobne odporúčam zo začiatku vylepšovať Armor, vďaka čomu získavate viac života. Čo ma na hre najviac zaujalo, sú neočakávané herné momenty, ktoré sú väčšinou tvorené vašimi halucináciami (tvorené plynom od Scarecrow-a). Jednu ukážku takejto situácie môžete nájsť nižšie vo videu. To je len začiatok. Potom príde napríklad absolútne zmenenie chodby budovy na ulicu, kde zabili vašich rodičov. Dokonca sa premeníte na malého Bruce-a a začnete plakať na telami vašich mŕtvych rodičov! Alebo si idete len tak po chodbe a zrazu sa vám spustí úvod hry znovu. Lenže niečo tu neklape. Vy ste Joker a pozeráte sa, ako vedú Batman-a do cely! Pri tomto som mal sánku úplne dole, a rozmýšľal, ako dlho trvalo autorom niečo také vymyslieť. Po takýchto halucináciách taktiež nastane akási minihra, kde sa prostredie zmení na 2,5D a vy musíte obísť Scarecrow-a tak, aby o vás nevedel.

{gallery}/recenzie/batmanarkhamasylum.recenzia.PC.ejkej/5/{/gallery}

Hra je poháňaná Unreal Enginom 3, ktorý dopĺňa PhysX od NVIDIE. O čo všetko sú teda ukrátený majitelia ATI grafických kariet si môžete pozrieť tu (http://gamesite.sk/videa/video/679.html). A práve to ma ako majiteľa ATI grafickej karty naštvalo. Ak vlastníte ATI grafickú kartu, nemôžete si dopriať ani anti-aliasing! Na Batmanovi to nie je až také tragické, no ak sa pozrieme napríklad na Scarecrow-a, vidíme “pekné“ štvorčeky. Žiaľ, marketing je sviňa. Taktiež som si všimol, že sa Batman-ovi niekedy zasekol plášť v jednej polohe, alebo pri loadnutí chcekpointu mi niekedy nereagovala kamera. AI nepriateľov je vcelku slušná, dokážu využívať aj okolité prostredie napríklad vytrhnutím elektrickej skrinky a hodením do vás. Hra je taktiež zaujímavo riešená prostredníctvom súbojov s úhlavnými nepriateľmi. Ak si zoberieme napríklad Harley Quinn (priateľka Jokera), nikdy s ňou nezvediete priamy súboj. Vždy vás bude deliť nejaká stena, alebo elektrická bariéra, no aj tak sa vám ju podarí dať naspäť do cely. Ako? Prostredníctvom jednoduchého videa, keď sa už naštve a chce s vami skoncovať. Batman ju ale pekne odrazí a dá do cely.

 

 

Inak, keď sme už pri tých videách, hre by prospelo ak by boli tvorené rovnakou grafikou ako celková hra. To by bolo asi všetko ku singleplayeru. Hra má aj multiplayer, ktorý je tvorený pomocou rebríčkov. Vyššie som spomínal Challenge mód. Ten pozostáva z viacerých máp, ktoré sa delia na stealth a akčné. V stealth musíte za čo najkratší čas potichu odpraviť nepriateľov v miestnosti, v akčnej mape na vás budú chodiť vlny nepriateľov a vy musíte čo najdlhšie vydržať. Výsledky sa potom zaznamenávajú do tabuliek, takže si môžete pozrieť rekordy máp.
Batman: Arkham Asylum je zatiaľ jednou z najlepších hier tohto roku. Je to taktiež asi najlepšia hra podľa komiksovej predlohy. Ponúka skvelý dej a atmosféru, ktoré vás len tak skoro nepustia. Rozhodne skúste.

 

 


grafika
príbeh
ovládanie
atmosféra
občasné technické bugy
vždy je tam šachta
ozajstný pôžitok len s NVIDIA
90% 85%
ŽÁNER Akčná
VÝROBCA Rocksteady
VYDAVATEĽ EIDOS / CENEGA

HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?
Kúpte si ju na www.ProGamingShop.sk


 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk