• Modecom Volcano Rift V2 - Recenzia

  • Lamax EasyLight 1 - Recenzia

  • Modecom Volcano Hammer - Recenzia

  • CyberPower BRICs BR1200ELCD - Recenzia

  • TP-LINK HS110 - Recenzia

  • Trust GXT 160 Ture - Recenzia

Alan Wake´s American Nightmare - Recenzia

Vo februári si mohli pôvodne xboxového Alana Wakea zahrať konečne aj PC hráči. V čase vydania PC verzie sa súbežne na Xbox Live dostal titul Alan Wake’s American Nightmare. Po úspechu prvého dielu už nebolo pochýb, že si svoju cestu na PC nájde aj Americká nočná mora. V tomto prípade už Xbox 360 časová exkluzivita netrvala tak dlho, a po 4 mesiacoch od vydania na XBLA sa American Nightmare dostáva aj na Steam.

Alan Wake’s American Nightmare nie je plnohodnotným pokračovaním, ale nie je to ani DLC. Skôr by som použil dnes už menej označovaný pojem: datadisk. Opäť sa vžijeme do úlohy spisovateľa Alana Wakea, no príbeh nenadväzuje na pôvodnú hru. Tentoraz Alan opúšťa mestečko Bright Falls a ocitáme sa v odľahlej Arizonskej pustine s menšími osídleniami a čerpacími stanicami. Hra začína bez vysvetlenia, prečo sme sa vlastne ocitli tu a čo sa deje. Čoskoro vám však predstaví vášho úhlavného nepriateľa, ktorým je Alanovo dvojča, Mr. Scratch. Viac o príbehu sa máte možnosť dozvedieť z rádií a TV, ktoré sú voľne roztrúsené po svete.

Mr. Scratch sa na vás bude dívať z obrazoviek televízorov, bude sa objavovať na určitých miestach a zosielať na vás temnotou prebratých ľudí, aby vás zastavil. Čo sa týka samotnej kampane, ocitnete sa v časovej slučke a kvôli tomu navštívite tie isté miesta viackrát, čo začne pôsobiť trocha stereotypne. Hrateľnosťou je American Nightmare veľmi podobná pôvodnému Alanovi, aj keď prišlo k pár zmenám. Tie sa týkajú napr. prostredia, ktoré je tentoraz viac otvorenejšie a dáva vám priestor na svoje preskúmanie, avšak napriek tomu si tu už nesadnete za volant auta, čo je podľa mňa škoda. Akčná zložka sa zintenzívnila, avšak v základe sa nezmenila a opäť si budete musieť na nepriateľov najprv posvietiť baterkou, kým ich neoslabíte a potom ich zničíte ranami.

Keďže nový Alan je akčnejší, disponuje aj väčším zbraňovým arzenálom. Nájdete tu klasickú pištoľ, brokovnicu, pušku či zbraň na vystreľovanie svetlíc, s ktorými sme sa stretli už aj v minulej časti, ale tentoraz do zbierky pribudla aj UZI, kuša, nastreľovačka klincov a automatické zbrane. Na obranu tiež dobre poslúžia svetlice a flashbang granáty. Zbrane nablízko znovu chýbajú a zachované zostalo uhýnanie sa.

K jednotlivým zbraniam nemáte prístup hneď od začiatku. Tie sú pozamykané v skrinkách a odomykajú sa pri určitom počte nájdených stránok knihy (manuscript pages). Čím viac stránok nájdete, tým silnejšie zbrane si postupne odomknete. Problém s muníciou tu už nebudete mať ako v jednotke, keďže v každej lokalite sa nachádzajú skrinky s nábojmi, ktoré sa postupne po čase vždy obnovujú. Život sa regeneruje počas státia pod lampou a tie súčasne slúžia ako checkpointy. Noviniek sa dočkali aj nepriatelia a tých je tentoraz viac. Problémy vám narobí hlavne jeden, ktorého keď trafíte, rozdelí sa na dvoch ďalších, a tí sa následne rozdelia opäť na dva kusy a zrazu máte čo robiť, keď sa na vás rúti celá skupina. Ďalší druh nepriateľa sa zase mení na kŕdeľ vrán a späť. Cestu vám v niektorých úsekoch znepríjemnia aj veľké pavúky alebo enormní bossovia, ktorí toho znesú ďaleko viacej.

Počas príbehu budete musieť občas hľadať aj určité predmety, ktorých polohu môžete nájsť jednoducho pomocou prehľadnej minimapy v ľavom rohu. Na minimape tiež na určitých miestach „preblikuje“ symbol otáznika a to indikuje stratenú stránku (manuscipt pages). Vďaka tejto minimape ich hľadanie nie je až takým problémom a stránky sa vám zídu na už spomínané odomykanie zbraní.

Za hlavnú novinku by sme mohli označiť Arcade mód, v ktorom ste hodení do arény a vašou úlohou je prežiť do rána a pri tom ste napádaní stále novými vlnami nepriateľov. Za jednotlivé úkony dostávate skóre a to si následne môžete porovnať so svojimi priateľmi. Žiaľ, to je asi tak všetko, Arcade mód by bol určite o niečo zábavnejší v kooperácii.

Technické spracovanie je na rovnakej úrovni ako predchodca, výraznejšie zmeny som si nevšimol. Ale opäť sa môžete tešiť na kvalitné filmové scény medzi jednotlivými misiami. Soundtrack sa mi zdal o niečo slabší ako v prvom Alanovi, ale stále ide o kvalitu.

Alan Wake’s American Nightmare je akýmsi datadiskom, mierne sa líšiacim od pôvodného konceptu. Ponúka otvorenejšie prostredie a viac akcie, no už sa menej sústreďuje na príbeh. Aj napriek nie veľmi dlhej kampani upadá do mierneho stereotypu, ktorý zmierňuje častejšia akcia. Z noviniek poteší viacero zbraní aj nepriateľov a nový Arcade mód. American Nightmare sa nepodaril úplne na jednotku, ale stále je to kvalitná hra, ktorá zabaví. Plusom je tiež cena a na Steam by čoskoro mali zavítať aj české titulky.

filmové scény
noví nepriatelia
viac zbraní
arcade mód
otvorenejšie prostredie

nemožnosť šoférovania
menej sústredené na príbeh
mierny stereotyp
75%
ŽÁNER Akcia
VÝROBCA Remedy
VYDAVATEĽ NA SLOVENSKU
STEAM / Hypermax
HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?

Kúpte si ju na www.brloh.sk

Už onedlho na www.gsshop.sk!

Korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk