• Razer Firefly - Recenzia

  • Rogue Trooper Redux - Recenzia

  • Genesis Argon 500 - Recenzia

  • WD Blue 3D NAND SSD 1TB - Recenzia

  • Assassin’s Creed Origins - Recenzia

  • Kirby Battle Royale - Recenzia

Risen - PC RECENZIA

Priaznivcovia série Gothic sa opäť tešia novým výtvorom známeho nemeckého štúdia Piranha Bites. Jedná sa o titul, ktorý je mnohými vychvaľovaný a mnohými zatracovaný, nuž treba povedať, že obe strany majú pravdu. Risen stavil opäť na tú istú schému, ako tomu bolo v sériach Gothic. Jedná sa o hard-core RPG, ktoré nesadne hocikomu a bude na začiatkoch pôsobiť silnú frustráciu. Či už ste ochotní obetovať vaše nervy bohatému zážitku, je len a len na vás.

 

{gallery}/recenzie/risen.recenzia.pc.klajo/1/{/gallery}

Risen začína svoj príbeh na lodi uprostred búrky, čím sa tvorcovia zase neprekonali. Klišé ostáva nezmenené, loď stroskotá a vy sa objavíte na pevnine neznámeho ostrova ako úplný chudák. Beriete palicu do ruky a začínate zisťovať, kde to vlastne ste. Silné búrky na pláži vám vysvetlia, že z ostrova sa v najbližšej dobe určite nikto nedostane a tak vám neostáva nič iné, len tu zotrvať bez ujmy. Prvé postavy vás oboznámia so situáciou a zároveň vám navrhnú pridať sa na jednu zo strán. Odkedy vyliezli z podzemia divné ruiny spolu s hnusnými potvorami, Inkvizícia terorizuje okolné mestečká a všetko zlato z ruín zhabala. Na opačnej strane barikády stojí zase Don Esteban – známy bandita, ktorý si udržiaval moc nekalými praktikami, no ľudia ho mali vcelku radi. Rozhodnutie padne na vás už na začiatku hry, čim si dodatočne zvolíte smerovanie svojej postavy.

{gallery}/recenzie/risen.recenzia.pc.klajo/2/{/gallery}

Ako som už spomínal, hra je zo začiatku značne frustrujúca. Je to preto, lebo zvieratá v divočine sú až do konca hry rovnaký level. Tvorcovia asi chceli vytvoriť dojem bezmocnosti, keďže vašou prvou zbraňou bude kus klacku a vaše oblečenie skôr pripomína pyteľ na zemiaky. Akonáhle však dostanete do rúk luk, či prvý meč a podarí sa vám za naozaj ťažké (!!!) peniaze kúpiť robotnícke oblečenie, stres z vás opadne. Musím ale pripomenúť, že prvé oblečenie získate tak po 7-8 hodinách hrania. Frustrácia ale nekončí. Boj mečom vám bude občas robiť pekné nervy. Aj keď je príjemné, že sa môžete kryť, väčšina nepriateľov to ignoruje. Preto si budete musieť zohnať aj štít (cca po 10 hodinách). A keďže som zastancom kopijí, štvalo ma to dvojnásobne. Ak sa ocitnete v situácii, kde vás obkľúčia 3 nepriatelia, ste nahraní a môžete stláčať F9 (load). Pre vysvetlenie, ak na vás zaútočí nepriateľ zboku, nepomôže vám ani štít, k tomu vás drgne a spôsobí nemožnosť sa kryť. V zápätí vás napadne ďalší a potom ďalší..... no a vy sa len pozeráte (bezmocne) ako váš hrdina tancuje až do skonania.

{gallery}/recenzie/risen.recenzia.pc.klajo/3/{/gallery}

Ak vás ale ani prvých 10 hodín neodradí, stále tu máte nádej, že sa to časom zlepší. Vylepšíte svoje bojové schopnosti, získate nové chvaty a myslíte si, že sa to časom zlepší. Nuž, nezlepší. Aspoň nie pri boji. Jednou zo základných chýb, čo som spravil na začiatku, bolo investovanie do bojových schopností. Za každým novým vylepšením sa skrýva nová schopnosť. Pre príklad, na tretej úrovni môžete udierať do strán. Povedal som si: ,,paráda!“, no zistil som, že je to úplne to isté, ako keby som mlátil mečom rovno. Zbytočné schopnosti sa objavujú hlavne pri boji, preto som neskôr investoval do niečoho iného. Alchémia je veda, ktorá ma zachránila. Vytvárať si voňavé elixíry na boj bolo presne to, čo som potreboval. V meste sa vám zíde tiež zakrádanie, či okrádanie. Zarobiť si môžete pekný balík, okrem toho sa jednoducho dostanete k veciam, ktoré potrebujete pre quest. Vytvárať môžete aj vlastné zbrane, či svitky na mágiu, no po 30 hodinách hrania som nenašiel žiadnu postavu, ktorá by ma to vedela naučiť.

{gallery}/recenzie/risen.recenzia.pc.klajo/4/{/gallery}

Úlohy sú jedinou svetlou stránkou hry. Vďaka celkom slušnému príbehu vás hra bude tiahnuť ďalej a ďalej, aj keď často do slepých uličiek. Od postáv sa dozviete množstvo zaujímavostí o svete, ľuďoch a vzťahoch medzi Inkvizíciou a banditami, dokonca kto s kým spí, ak budete klásť tie správne otázky. Čo bolo pre mňa obrovským plusom, questy nie sú založené na grindovaní. Využijete množstvo dialógov aby ste sa dostali k veci, či informácii, ktorú potrebujete. Ako príklad uvediem troch bratov, ktorí vlastnia 3 zlaté nádoby. Don po vás chce, aby ste mu ich doniesli, nuž nevie kde sa nachádzajú. Postupom času zistíte (vďaka krčmárovi), že sa nimi chválili práve traja bratia a tak treba ísť za nimi. Všetci vám povedia, že tú svoju nádobu predajú za 150 zlatých, nuž vy ste na tom finančne bledo. Prvého môžete okradnúť, stačí nenápadne položiť otázku, pri ktorej sa rozkecá na dlho a trochu sa mu pošmátrať v ruksaku. Druhéto treba tiež okradnúť, no u seba má len kľuč. Preto ho budete sledovať, kým pôjde domov z krčmy a vkradnete sa mu do domu. Tretí sa s vami zase staví a ak prehrá, nádoba je vaša. Takýchto úloh je veľa, za celú hru som sa nestretol s questom, kde vyložene chceli, aby ste niečo zabili bezdôvodne, ak vôbec. Všetky úlohy na seba naväzujú a preto aby ste splnili jednu, musíte splniť ďalšie tri. Či už je odmena nejaká informácia, alebo predmet, vždy sa vám to bude hodiť.

{gallery}/recenzie/risen.recenzia.pc.klajo/5/{/gallery}

Ku koncu sa dostávame k audiovizuálnej stránke hry. Je ťažké ju opísať, občas okúzli, občas zamrzí. Celkovo je ale grafika pekná a vytvára dojem skutočnosti. Svet je sandboxový, celý ostrov mate možnosť preskúmať bez akýchkoľvek problémov (ak máte tú správnu výbavu). Naopak, postavy vyzerajú smiešne a čo ma zarazilo azda najviac, je hlavná postava. Váš charakter, okrem toho, že je od začiatku hry predvolený (nemožno meniť výzor ani pohlavie), vyzerá ako retard (skutočne!). Má kockatú hlavu a veľmi divný úškrn na tvári. Textúry sú opäť bez detailu, niektoré časti sveta sú hranaté a postavy sa hýbu ako bábky na lankách. Zvuk ale v konečnom dôsledku zachraňuje situáciu. Dobrý dabing (osobne sa mi nepáčil len hlas hlavného hrdinu) a hudba je jednoduchá, príjemná a upevňuje atmosféru stredoveku.

{gallery}/recenzie/risen.recenzia.pc.klajo/6/{/gallery}

Risen sa ocitol na vážkach. Neviem, ako mám tento titul ohodnotiť objektívne, lebo viem, že by aspoň tretina so mnou nesúhlasila. Subjektívne hodnotím tento titul ako podarený, s celkom peknou grafikou, zaujímavým príbehom, hroznou hrateľnosťou pri boji a mierne odfláknutým balansovaním obtiažnosti. Vyrastal som na Gothicu a Falloute (1,2), preto sa mi tento titul páči. Príležitostným hráčom by som ho neodporúčil Je naozaj len pre herných fajnšmekrov.


+ príbeh
+ questy
- hrateľnosť
- grafika
70% 70%
ŽÁNER RPG
VÝROBCA Piranha Bites
VYDAVATEĽ Deep Silver / CENEGA

HRU NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ

Zaujala vás táto hra?
Kúpte si ju na www.ProGamingShop.sk


 

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Gamesite.sk

Aktuálne súťaže

Súťaž o Sound BlasterX Katana
Súťaž o Synology DS418