Nintendo 3DS XL - Recenzia

Pamätáte si ešte na to, keď vlani vyšlo 3DS za prehnanú cenu a nikto si ho vlastne nekupoval? Už vtedy bolo jasné to, že Nintendo prichystá vylepšený model. Novinka práve prichádza na trh, avšak trochu pri tom pokrivkáva.

Medzi základné problémy 3DS patrila slabá výdrž akumulátoru, nedostatok kvalitných hier, chýbajúci druhý „analóg“ a prehnaná cena. S výdržou sa nič nezmenilo, knižnica hier sa pekne rozrástla, druhý „analóg“ bol doplnený značne „obskurným“ kusom príslušenstva a cenu okresali o dobrých 100 eur. Až potom sa 3DS zmenilo na naozaj úspešného nástupcu starého NDS.

Pri uvedení 3DS na trh zohrávala svoju úlohu aj otázka, či sa vôbec oplatí doň hneď investovať. Napriek nesporným kvalitám platformy totiž bolo jasné, že zhruba o rok sa dočkáme vynovenej reinkarnácie. A nemýlili sme sa, práve tu máme novší, väčší XL model. Aký je?

V prvom rade je nové 3DS XL väčšie než staré 3DS. Ale to je zrejmé aj z názvu. Na to, o koľko narástli vonkajšie rozmery, je až prekvapivé, do akej miery narástol displej zariadenia – o celých 90%. Zariadenie za to vďačí lepšiemu využitiu dostupného priestoru. Hry na ňom vyzerajú omnoho lepšie, na obrazovke je toho vidieť detailnejšie viac. Má aj o niečo vyššiu svietivosť. Dokonca si už vieme reálne predstaviť, že by sa na ňom dali pozerať aj filmy a netreba pri tom sliepňať do „mrňavého displejíka“. Tomu napomáha aj nová poloha, v ktorej sa displej zamyká. Tá je ideálna na pozeranie filmov pri zariadení položenom na rovnej ploche. Samozrejme, druhá poloha, v ktorej sa displej „zacvakne“, je rovnaká ako na 3DS a ideálna na hranie.

Podanie 3D efektu je na tom podobne ako na starom 3DS. Na jednu stranu je väčší displej lepší na vnorenie sa do 3D sveta, na druhú stranu si oči musia zvykať na väčšiu uhlopriečku. Výbornou „vychytávkou“ je aj zamykanie 3D efektu vo vypnutej polohe. Slider je presnejší a dá sa „zacvaknúť“ vo vypnutom režime, aby nás nerušilo náhodné zapnutie 3D efektu. Po oboch stranách displeja sú umiestnené dostatočne hlasné reproduktory.

Rovnako, ako narástol hlavný displej, tak aj narástol ten dotykový. Stále používa rezistívnu technológiu, ktorá nie je taká presná a citlivá ako kapacitná, no hry sú na to, našťastie, prispôsobené. Výhodou väčších displejov je, že staré NDS hry sa na nich dobre hrajú v režime 1:1, teda pixel na pixel. Staré hry tak vyzerajú ostrejšie, nepostihuje ich rozmazávanie ako pri prepočítavaní na celú plochu displeja.

Po stranách dotykovej plochy sa vlastne nezmenilo nič. A to je jeden z najhorších prehreškov, akých sa Nintendo pri tomto zariadení dopustilo. Vzhľadom na to, že niektoré hry (Resident Evil: Revelations, MGS 3D Snake Eater) sú uspôsobené na ovládanie dvoma analógovými páčkami a bez doplnkového Circle-Pad Pro sa ovládajú veľmi kostrbato, považujeme toto rozhodnutie za nelogické. Veď miesta na 3DS XL je neúrekom! Alebo si snáď na nás Nintendo chystá Circle-Pad Pro XL? Veď už ten prvý sa stretol s veľmi vlažným prijatím a spravil z pôvodného 3DS poriadnu obludu.

Ďalšie inovácie

Ďalšie zmeny sú najmä kozmetické. Zariadenie dostalo zaoblené hrany, aby sa lepšie držalo v rukách. Stylus sa presunul zo zadnej strany na pravú, je teda viac poruke. A po novom už nie je teleskopicky vysúvací, ale máme tu jeden kus odolného plastu. Konektor pre 3,5mm jack sa len o kúsok posunul zo stredu prednej hrany naľavo.

Poteší aj väčšia kapacita akumulátoru, ktorá takto predlžuje hraciu dobu. Rovnako pribalená SD karta navýšila kapacitu dvojnásobne - na rovné 4GB. Sony by sa mohlo od svojho konkurenta poučiť.

V zatvorenom stave je 3DS XL väčšie len na šírku a na výšku, hrúbka ostala zachovaná. Veľkosť a hmotnosť zariadenia však narástla tak, že je naozaj nepohodlné nosiť ho vo vrecku a problém s ním môžu mať aj menšie deti. Voči kvalite vyhotovenia nemáme výhrady, všetko je z pevných plastov, ktoré nevŕzgajú. Konštrukčne je 3DS XL ešte pevnejšie než staré 3DS.

Za najviac nepochopiteľný krok považujeme rozhodnutie Nintenda nepribaliť do škatule nabíjačku. Jediným šťastím bolo, že sme mali k dispozícii nabíjačku zo starého redakčného 3DS, inak by sme vám túto recenziu nemohli priniesť.

Finálny verdikt

Nintendo 3DS XL je trochu rozpačitý nástupca pôvodného 3DS. Iste, má nesporné kvality, väčší displej a lepšia výdrž akumulátoru mu hrajú do kariet. Proti tomu sa však stavia niekoľko nelogických detailov, ktoré mohli byť ľahko vyriešené. Prvým je nabíjačka, chýbajúca v balení. Odpustiť sa to nedá, keďže v USA sa 3DS XL predáva aj s nabíjačkou. Druhým problémom je absencia druhého „analógu“, ktorý sme tam už jednoducho očakávali. Tretím problémom je vyššia cena oproti pôvodnému 3DS a najmä trochu nelogická cenová politika Nintenda, keď v EÚ stojí zariadenie omnoho viac než za oceánom.

nárast displeja
lepšie na pozeranie filmov
vyššia výdrž
ergonómia

väčšie rozmery a hmotnosť
chýbajúci druhý analóg
omnoho vyššia cena
nabíjačku treba dokúpiť samostatne
70%

Dostupná cena

cca 219€

PRODUKT NA RECENZOVANIE POSKYTLA SPOLOČNOSŤ
Zaujala vás táto konzola? Kúpte si ju na www.gsshop.sk

  

Korekcia: Lenka Macsaliová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Odber noviniek

Advertisement
Gamesite.sk